Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ekologičtí Radiohead zalehnou Prahu

Česko

Slavná britská skupina Radiohead v čele se zpěvákem Thomem Yorkem vystoupí zítra poprvé v Česku a splní tak sen místních fanoušků. Na koncertě pod širým nebem na pražském Výstavišti je podpoří i berlínský projekt Moderat.

PRAHA Pětice z britského hrabství Oxfordshire se našim zeměpisným šířkám zatím vytrvale vyhýbala, a tak je jejich nedělní koncert událostí srovnatelnou s loňskou první návštěvou Toma Waitse. Podobně jako on začínali na nezávislé scéně a z undergroundu se propracovali k jednomu z nejvýznamnějších jmen současného světového showbyznysu. Mnozí je označují za vůbec nejvýznamnější rockovou kapelu přelomu milénia, kritika je opěvuje a davy fanoušků na ně nedají dopustit. Do Prahy také přijíždějí jako čerství držitelé ceny Grammy.

Cesta k současné pozici ale nebyla nikterak strmá. Začátky skupiny sahají až do roku 1985, kdy se její budoucí členové sešli na škole a ještě s názvem On a Friday brzo získali smlouvu s EMI. Následně došlo k přejmenování podle skladby Talking Heads. Už debutový singl Creep z roku 1992 vzbudil nezvyklý rozruch. V pořadí třetí album OK Computer z roku 1997 je pak považováno za jednu z nejlepších rockových desek devadesátých let. Krom uznání se s ním Radiohead definitivně vyhoupli komerčně do první ligy. Svou inovativností a promyšleným propojováním rockových kytar s elektronikou skupina dráždí konzervativní stárnoucí rockery, ale statistiky hovoří celkem jasně: do dneška se zatím prodalo více než 30 milionů kusů jejich desek, jsou držiteli mnoha prestižních cen a nominací od Grammy přes BRIT Awards až po ceny MTV, pravidelně vystupují jako headlineři největších světových festivalů – letos například v Leedsu či Readingu, loni v Roskilde.

Diskografie skupiny zatím obsahuje sedm studiových desek, hodně se mluvilo o zatím poslední, předloňské In Rainbows. Skupina toto album na protest proti velkým vydavatelstvím umístila na internet a potencionální kupci za něj mohli zaplatit libovolnou částku. I přesto, že si ho mohli stáhnout i zcela zdarma, většina z nich za něj nějakou částku zaplatila. Ještě o rok dříve frontman Thom Yorke úspěšně debutoval sólovou nahrávkou The Eraser a mimo svou mateřskou skupinu i několikrát spolupracoval s jinými interprety – například s Björk.

Ve spojitosti se skupinou jsou často zdůrazňovány jejich pevné zásady a ekologické postoje. Radiohead jsou asi první skupinou, která si nechala vypracovat studii o vlivu svých koncertů na životní prostředí. V technických podmínkách pro promotéry trvají například na bionaftě do agregátů, recyklování baterií a odpadu v zákulisí nebo na jednorázových plastových lahvích na vodu. Sami pak využívají leteckou přepravu pro transport vybavení jen v nutných případech, při světelné show dávají přednost pouze LED světlům. Ani na pražském vystoupení tak například nebudou povoleny nápoje ve skle či plechovkách a pití bude k dispozici ve vratných, ekologických kelímcích.

Na jarních koncertech jako host vystoupili slavní Kraftwerk, do Prahy si Radiohead přivážejí berlínské elektronické trio Moderat. Ti začnou hrát už v 18 hodin. Projekt společně vytvořili duo Modeselektor a excentrický experimentátor Sascha Ring známý jako Apparat. Spolupracovat začali už v roce 2002, ale debutové album připravovali dlouhých sedm let a nakonec jim vyšlo až letos v dubnu.

Autor: