Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ekologové útočí na energetiky

Česko

Nepřipravili jste přenosovou soustavu na ekologické elektrárny, tak odstupte, vzkazují aktivisté

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vedení společnosti ČEPS, spravující v Česku přenosovou soustavu, čelí tvrdé kritice ekologických aktivistů za údajné neplnění svých základních povinností. Podle ekologických organizací totiž měli správci soustavy sedm let na to, aby energetické sítě přizpůsobili očekávanému a vládou schválenému rozvoji obnovitelných zdrojů. Místo toho ale ČEPS údajně jen nečinně přihlížel a nyní s velkou pompou přichází s tvrzením, že sluneční, větrné a další ekologické zdroje už ohrožují bezpečnost rozvodných sítí, a mohou dokonce způsobit jejich zhroucení. Kdyby správci soustavy zareagovali včas, soustava se podle aktivistů vůbec nemusela do podobných problémů dostat.

Vedení ČEPS však obvinění odmítá. Na to, že soustava nedokáže vstřebat tak rozsáhlý nárůst výkonu obnovitelných zdrojů, společnost údajně upozorňuje už dlouho.

„Množství čisté energie přibývá pomaleji, než před sedmi lety schválila vláda. A přesto se ČEPS s tímto vývojem nedokáže paradoxně vyrovnat,“ řekl LN Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Kabinet podle něj v březnu 2004 přijal státní energetickou koncepci počítající s tím, že obnovitelné zdroje budou v letošním roce pokrývat až 8 % energetické spotřeby v Česku. Ačkoliv ale solární, větrné a další „ekologické“ elektrárny nakonec ve skutečnosti vyrábí jen 6,5 %, tedy méně, než stanovil vládní plán, ČEPS je z takového vývoje překvapen. „Správci soustavy ale přece museli dobře vědět, že výkon obnovitelných zdrojů bude růst. Pokud tedy včas nezareagovali a nepřizpůsobili takovému očekávanému vývoji sítě, mělo by být představenstvo společnosti kvůli neplnění svých základních povinností odvoláno,“ uvedl Kotecký. Ekologové argumentují také tím, že v Dánsku, Španělsku a dalších zemích pokrývají obnovitelné zdroje mnohem větší část spotřeby než v Česku, a přesto se tamní soustava dokáže s jejich nestabilním výkonem bez problémů vyrovnat. „Existují jen dvě možnosti. Buď na západ od Aše platí jiné fyzikální zákony než u nás, nebo se ČEPS očividně vymlouvá,“ uvedl Vojtěch Rovenský z organizace Greenpeace.

Správci soustavy ale tvrdí, že na možné problémy související s enormním nárůstem výkonu obnovitelných zdrojů, zejména slunečních elektráren, upozorňují už minimálně jeden rok. Podle ČEPS přitom nejde o to, že by takovému nárůstu nedokázaly čelit energetické sítě, které jsou v lepším stavu než v mnoha západních zemích. V republice ale údajně není dostatek elektráren, které drží takzvanou podpůrnou službu a v případě přetlaku vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou schopné okamžitě zastavit provoz nebo ho naopak znovu v krátkém čase zahájit. Chybí rychle regulující elektrárny Takovou schopnost „rychlé regulace“ mají zejména přečerpávací, vodní a plynové elektrárny. „Výstavbu elektráren poskytujících podpůrné služby ale nemůže nikdo nikomu nařídit, vznikají na tržním principu,“ řekla LN mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. Zatímco tak výkon solárních panelů roste podle ní kvůli štědré státní podpoře geometrickou řadou, výstavba klasických zdrojů, schopných regulovat náhlý přetlak v síti, je mnohem zdlouhavější.

A právě tento nepoměr ohrožuje bezpečnost soustavy. „Proto jsme požádali distributory, aby dočasně pozastavili povolování připojení nových slunečních a větrných elektráren do doby, než si všechny zúčastněné strany vyjasní pravidla tak, aby byl rozvoj obnovitelných zdrojů do budoucna udržitelný,“ uvedla Jabůrková. Odmítá přitom, že by například v Německu soustava žádné problémy s obnovitelnými zdroji neměla. „My jsme jen hlasitě upozornili na něco, co trápí i další země a dotýká se také přeshraničních vztahů. Například Německo není schopno poměrně často absorbovat elektřinu vyrobenou ve svých větrných elektrárnách, a tak se tato elektřina tlačí přes hranice a musí se s ní s velkými potížemi vyrovnat soustavy sousedních států,“ uvedla Jabůrková.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč