Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonom, technokrat a politik

Česko

Vmnohém je považován za protiklad Laurenta Gbagba. Zatímco dosavadní prezident je římským katolíkem, Alassane Dramane Ouattara má v kolonce náboženství napsáno „islám“. Jeho volební a později i bojový sok byl odpůrcem dlouholetého vládce Pobřeží slonoviny Félixe Houphouëta-Boignyho, naopak Ouattara se za jeho režimu stal premiérem a pak jej celkem rok a půl zastupoval i v pozici hlavy státu (a slovy „z Pobřeží slonoviny se stal sirotek“ oznamoval i národu vládcovu smrt). Zatímco Gbagbo studoval ve Francii, Ouattarovou almou mater se stala Pensylvánská univerzita. Zatímco první z nich dával přednost humanitním vědám (historii), pro druhého se životní cestou stala ekonomie.

Ta ostatně Ouattaru vynesla i do vysokých pozic významných mezinárodních institucí. Pracoval pro Centrální banku států západní Afriky a především pro Mezinárodní měnový fond, kde to dotáhl až na zástupce výkonného ředitele.

Ouattara se pokoušel probojovat do prezidentského paláce už při minulých volbách (v letech 1995 a 2000), doplatil ale na účelové zpřísnění pravidel – účastnit se klání totiž mohli jen kandidáti s kořeny výhradně z Pobřeží slonoviny. Polovina jeho rodiny z otcovy strany ovšem pochází ze sousední Burkiny Faso. Zároveň je nadále považován za „příliš prozápadního“.

Z technokrata, který měl pomoci reformovat zemi pomocí svých zkušeností z mezinárodních ekonomických institucí, se postupně stal politik, a nejen to. Podle některých názorů to byl v roce 2002 právě on, kdo stál za pokusem o státní převrat. To Ouattara rezolutně odmítl, nyní se ovšem o povstalce opíral – to když se rozhodl, že se upřeného vítězství z loňských voleb domůže silou.

***

Alassane Ouattara

* Narodil se v roce 1942, vystudoval ekonomii v USA, kde nakonec získal i doktorát. Působil v Mezinárodním měnovém fondu, byl premiérem a zvítězil v loňských volbách.

Autor: