Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomické zájmy státu

Česko

EKONOMICKÝ SLOUPEK

Pražská burza včera ztrácela a oslabovala i česká koruna. Agentura Bloomberg odpoledne oznámila, že je to kvůli politické nejistotě vyvolané Ústavním soudem. Když se neuskuteční plánované volby, necítí investoři žádnou jistotu, že se něco udělá s problémem ve státních financích.

Kdyby byla tato úvaha správná, musela by cena českých akcií klesat minimálně od zveřejnění předvolebních průzkumů, které jako vítěze voleb favorizují sociální demokracii. Tato strana přece jasně říká, že další zadlužování státu není žádný problém. Ale to se neděje.

Takže trh měl včera na zprávu o Ústavním soudu zareagovat obráceně. U moci by totiž zůstala vláda, jejíž ministr financí dělá všechno pro to, aby politiky donutil o rostoucím zadlužování státu aspoň přemýšlet.

Absurdní jsou i prohlášení šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka, který ústavní soudce obviňuje, že ohrozili ekonomické zájmy státu. Ale co udělal Paroubek před pár měsíci, když ve spolupráci s několika přeběhlíky úspěšně odstřelil Topolánkovu vládu uprostřed evropského předsednictví? Poškodil zájmy státu.

Tímto souslovím však politici šermují jen ve chvíli, kdy hledají klacek na své politické soupeře.

Ekonomické zájmy státu ani „ústavní krize“ nijak nepoškozuje. Ostrá reakce trhů na politickou nestabilitu vypadá jinak. To však neznamená, že skutečné ohrožení ekonomiky státu nemůže přijít hned po volbách.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!