Podle Fedu se ekonomika USA na počátku roku propadla hlouběji do recese, což způsobilo masivní propouštění ve všech oblastech, od dělníků po úředníky a konzultanty. Problémový trh s bydlením i nadále stagnuje. Snižuje se také poptávka po komerčních, průmyslových i obchodních prostorech.
„Národní ekonomické podmínky se dále zhoršily. Zhoršení má široký rozsah,“ uvádí se v prohlášení. Podle Fedu je jen několik málo sektorů, u kterých se zdá, že se jich propad nedotýká. Patří mezi ně produkce základních potravin a farmaceutický průmysl. V nejbližší době firmy neočekávají zlepšení ekonomických podmínek.
Fed dodal, že k rostoucí nezaměstnanosti se přidal také pokles platů a benefitů. Fed začal předloni v září v reakci na hypoteční a úvěrovou krizi a hrozící útlum ekonomiky razantně snižovat úroky.
Deutsche Bank: Pokles může být až o deset procent Podle ekonomů finančního ústavu Deutsche Bank by v prvním čtvrtletí mohla americká ekonomika vykázat propad až o deset procent. Opírají se přitom o sérii nepříznivých statistických údajů, které byly zveřejněny od začátku roku. Spojené státy jsou už druhým rokem v recesi. Ekonomové Joseph LaVorgna a Carl Riccadonna očekávají, že pokles hrubého domácího produktu (HDP) se bude v tomto čtvrtletí pohybovat kolem osmi procent.
„Je zde ale riziko, že pokles bude ještě výraznější. Proto bychom nebyli překvapeni, kdyby se pokles výkonu ekonomiky po revizi blížil deseti procentům,“ uvedli analytici ve zprávě, z níž cituje agentura Reuters. Oba ekonomové se specializují právě na americkou ekonomiku.