Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Elbow vydali nejlepší britskou desku

Česko

Nejlepší britskou deskou posledních dvanácti měsíců se stala nahrávka The Seldom Seen Kid anglické pětice Elbow. Rozhodla o tom porota výročních hudebních cen Mercury Music, alternativy komerčních Brit Awards.

PRAHA Výroční ocenění Mercury Prize za nejlepší britskou desku posledních dvanácti měsíců má svého vítěze. Stala se jím britská rocková kapela Elbow, jejichž čtvrté studiové album The Seldom Seen Kid vyšlo na jaře. V oficiálním anglickém žebříčku dostoupalo tehdy na pátou příčku. Kapela si desku nahrávala, mixovala i produkovala zcela sama.

„Díky mockrát všem. Hlavně těm, kteří to s námi táhli od prvního dne, včetně kamaráda manažera Phila Chadwicka. Tohle je ta nejlepší věc, co se nám kdy stala. Chtěli bychom tuhle cenu věnovat Brianu Glancymu, jednomu z nejlepších lidí, co kdy žili. Ještě jednou díky,“ koktal dojatý frontman kapely Guy Garvey. Glancy byl až do své smrti v roce 2006 velkým přítelem členů skupiny. Ostatně nová deska je pojmenovaná právě po něm: Kluk, kterého vidíte jen občas.

Jako když kmen beduínů zírá na pintu mléka V anketě Mercury Music Prize, kde se dvanáct nominovaných vybíralo z 240 alb, za sebou Elbow nechali mj. Radiohead, Roberta Planta s Alison Kraussovou, Adele, British Sea Power, The Last Shadow Puppets, projekt člena Arcitc Monkeys nebo favorit britských bookmakerů - Burial. Garvey neskrýval překvapení: „Myslel jsem, že vyhrají Radiohead. Je to skvělé, nečekané. Je to, jako když kmen beduínů zírá na pintu mléka. Neděje se to příliš často, ale o to příjemnější zážitek to je.“ Mercury Prize se udílí každoročně již od roku 1992, kdy byli touto cenou jako první oceněni Primal Scream za přelomové album Screamadelica. Dvanáctku nominovaných vybírá nezávislá porota složená z novinářů a dalších osobností z hudebního průmyslu. Kromě samotné ceny obdrží kapela i šek na 20 tisíc liber. Vloni si cenu odnesli Klaxons, v minulosti putovala do rukou mj. Portishead, Pulp, PJ Harvey, Franz Ferdinand nebo Antony and the Johnsons.

Erotický loket Elbow vznikli na konci 80. let v městě Bury poblíž Manchesteru. U zrodu stála pětice Guy Garvey, kytarista, zpěvák a textař, Mark Potter - kytarista a doprovodný vokalista, Craig Potter - klávesista, Pete Turner - baskytarista a bubeník Richard Jupp. Pojmenovali se podle věty z miniseriálu televize BBC The Singing Detective, kde hlavní hrdina prohlásil, že elbow (loket) je nejerotičtější britské slovo. Prý ne pro svůj význam, ale způsobem, jak jej Britové říkají.

Za téměř dvě dekády své existence vydali Elbow čtyři velká alba a několik EP; deset jejich singlů se dostalo až k samému vrcholu oficiálního britského žebříčku, debut Asleep in the Back vyšel až v roce 2001, tedy více než deset let po vzniku kapely.

Elbow jsou ceněni za jejich originální zvuk (oscilující od ostrého rockového zvuku až po jemné folkové melodie) a zvláštní texty frontmana Garveye plné metafor a nálad.

O přízni k Elbow se v médiích rozpovídaly takové hvězdy jako U2, R. E. M. nebo Blur, John Cale (zakladatel Velvet Underground) označil desku Switching Off za jednu z jeho nejoblíbenějších nahrávek. Elbow pilně koncertují a na Ostrovech mají početnou základnu fanoušků a těší se i přízni kritiků. Komerční úspěch však za tím opravdovým trochu zaostává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!