Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Elektrárna Chvaletice varovala, že bez emisní výjimky dál nemůže fungovat

Ekologické organizace pravidelně protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, jež patří miliardáři Pavlu Tykačovi. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česko by si mohlo samo vypnout významný zdroj elektrické energie. Krajský úřad Pardubického kraje připravuje rozhodnutí, které by hnědouhelné Elektrárně Chvaletice neumožnilo fungovat jako dosud. Nesplňuje totiž platné emisní limity.
  13:21

Elektrárna Chvaletice oznámila, že jede naplno a míří k historicky rekordní roční výrobě. Veškerá elektřina pochází z domácího uhlí. Ale nemá jistotu, že bude moci vyrábět elektrickou energii i v zimě.

Vypouští totiž více emisí, než dovolují nové evropské emisní limity, takzvané Závěry o BAT, které vstoupily v účinnost loni 18. srpna. Žádost o výjimku z limitů pro rtuť a oxidy dusíku podala elektrárna v roce 2019, ale stále ji mimo jiné i kvůli odporu ekologických organizací nemá. Krajský úřad nyní oznámil, že už nebude čekat, jak soudní spory o emisní výjimku dopadnou. Bude chtít po elektrárně, aby dodržovala zákon.

V nepřehledných soudních tahanicích o emisní výjimku pro chvaletickou elektrárnu je jedna věc jistá. Elektrárna vypouští větší koncentrace škodlivin, než zákon povoluje. Ostatní zařízení v zemi přitom nové emisní stropy buď plní, nebo mají pravomocné výjimky jako třeba elektrárna v Opatovicích.

Policajtem, který by měl na dodržování zákona v tomto případě dohlédnout, je krajský úřad. A ten nyní odmítl žádost elektrárny, aby dál čekal na výsledek soudních sporů o emisní výjimce.

„Krajský úřad nemůže z procesních důvodů čekat na rozsudek Krajského soudu v Ostravě, pobočky Olomouc, proto dopisem ze dne 24. 10. 2022 námitkám nevyhověl,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Dominik Barták. Dodal, že krajský úřad zahájí v nejbližších dnech řízení o změně integrovaného povolení pro elektrárnu.

To znamená, že do tohoto povolení budou úředníci muset promítnout přísnější emisní stropy. Limity pro rtuť a oxidy dusíku, které podle svého tvrzení elektrárna nedokáže splnit.

„Pevně věříme, že zdravý rozum nakonec zvítězí a v kritickém zimním období nebude nutné přistoupit k žádnému omezení provozu,“ uvedl k tomu mediální zástupce Elektrárny Chvaletice Petr Dušek.

Paradoxně to byla sama elektrárna, která v minulých měsících během soudních sporů varovala, že by kvůli nepravomocné emisní výjimce musela úplně zastavit provoz. Modernizace elektrárny je v řádu měsíců podle ní nemožná a požadované úrovně emisí nelze dokonce dosáhnout ani omezením výroby, „limity se totiž nevztahují na celkové množství znečišťujících látek, ale na jejich koncentraci“.

Ani po letech není definitivně rozhodnuto

I když všichni tuší, že se problém „nějak“ vyřeší, zatím není vidět jak. Pomoci elektrárně mohl i Ústavní soud, který letos v září rozhodoval, zda žaloba ekologických organizací proti výjimce má odkladný účinek. Ústavní soud ovšem stížnost elektrárny odmítl s tím, že hrozba zastavení provozu elektrárny je jen spekulací. Potvrdil i názor krajského soudu, podle něhož šlo o podnikatelskou strategii elektrárny, která se sama vystavila riziku, že bude v případě neudělení výjimky muset v krátkém časovém horizontu odpovídající emisní limity plnit.

Cestu ze slepé uličky hledají i ekologické organizace. Ty napsaly v létě ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové návrhy, jak udržet elektrárnu v provozu a zároveň neporušit zákon.

„Může být další řízení, ve kterém dostane elektrárna výjimku do srpna 2023. Může být výjimka delší – na dožití elektrárny, kde bude stanovený emisní strop stejný jako pro výjimku končící v roce 2023,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Provozovatel také může emisní limity splnit – stačí mu podle jeho mínění nainstalovat injektáž aktivního uhlí. Takové tvrzení však zástupci elektrárny v minulosti označili za absurdní.

Elektrárna uvedla, že bude dál čekat. „Ani po čtyřech letech nebylo pravomocně věcně rozhodnuto o emisní výjimce – té samé, kterou naprostá většina českých elektráren s podobnými emisemi dostala během několika měsíců. Nyní čekáme na rozhodnutí krajského soudu a ministerstva životního prostředí, která pro nás budou směrodatná,“ uvedl Dušek.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což by podle ní bylo neúměrné vzhledem k malému snížení emisí. Žádala na osm let zachovat dosavadní limity, loni v listopadu vydaná výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu šesti let. S tím se však ekologické organizace nechtějí smířit.

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat