Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektronická evidence tržeb se opět odkládá. Tentokrát zřejmě na neurčito

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil po jednání vlády. | foto: ČTK

PRAHA Zavádění registračních pokladen odsunulo Ministerstvo financí letos už třikrát. A teď jej Babišovi úředníci odkládají znovu. A už si ani netroufají odhadovat, kdy zákon o elektronické evidenci tržeb začne platit. Předloha se totiž zadrhla v Poslanecké sněmovně. Koalice s jejím schvalováním nespěchá a opozice slibuje obstrukce.

První podnikatelé budou tržby registrovat už na začátku ledna 2016, vyhlašovalo ještě před půl rokem Ministerstvo financí. Cesta Babišovy priority legislativním procesem se však záhy zkomplikovala a následoval její odklad: nejprve na únor, pak na červenec a nakonec dokonce na 1. srpen 2016.

Sedmiměsíční odklad

Lidovci v říjnu do koaličního návrhu prosadili, že první registrační pokladny se rozjedou až sedm měsíců poté, co zákon projde legislativním procesem. Aby se tak srpnový termín stihl, musela by předloha ve Sbírce zákonů vyjít nejpozději 31. prosince.

Teď je však jasné, že i srpnový termín padá. Aby se stihl, musel by zákon ještě před koncem roku projít třetím sněmovním čtením, Senátem a musel by jej podepsat prezident. A to se podle všeho nestihne.

„Není to reálné“

„Není to reálné. Netroufám si odhadovat, jak dlouho nám bude v Poslanecké sněmovně jednání trvat, ale do konce roku tu předlohu téměř na sto procent prezident podepsat nestihne,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Podle aktuálních plánů zahájí zákonodárci třetí čtení zákona o elektronické evidenci tržeb v pátek 27. listopadu. Pokud jej neodsouhlasí, vrátí se k němu znovu až ve středu 9. prosince. „Koaliční poslanci jsou připraveni předlohu příští pátek (27. 11 – pozn. red.) schválit a poslat ji do Senátu, vzhledem k avizovanému zneužití jednacího řádu ze strany TOP 09 a ODS se ale rozprava nejspíš protáhne. Na jak dlouho, to nikdo neví,“ vysvětlil šéf sociálně demokratických poslanců Roman Sklenák.

Rekordní obstrukce?

Pravicová opozice už dříve avizovala, že projednávání zákona o zavedení registračních pokladen je připravena obstrukcemi blokovat až do konce volebního období. „Nikdy nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu, protože je stejně nebezpečný pro volné dýchání v téhle zemi jako jeho předkladatel (Andrej Babiš - pozn. red.),“ řekl před časem serveru podnikatel.cz Miroslav Kalousek (TOP 09).

Co následuje, když zákon schválí Sněmovna

  • Návrh musí projednat Senát. Do 30 dnů jej buď přijme, nebo jej vrátí Poslanecké sněmovně k novému projednání.
  • Legislativní proces končí u prezidenta, který předlohu do 15 dnů podepíše, nebo ji vetuje a vrátí ji Sněmovně k dalšímu projednání (Miloš Zeman už dříve uvedl, že zákon o elektronické evidenci tržeb vetovat nebude).
  • Schválený zákon musí ještě formálně podepsat premiér, následně předpis vychází ve Sbírce zákonů (tato fáze většinou netrvá déle než měsíc).
  • Poté, co zákon odejde ze Sněmovny, zpravidla trvá jeho další schvalování ještě minimálně dva měsíce.

Se schvalováním Babišovy priority ale nechvátají ani koaliční strany. Třetí čtení totiž mělo původně začít už na mimořádné schůzi v pátek 13. listopadu. Zákonodárci jej však z programu nakonec vyškrtli (pro hlasovala i většina poslanců ČSSD, ANO i KDU-ČSL).

Že první obchodníci nebudou registrační pokladny instalovat na začátku srpna 2016, už tuší i Ministerstvo financí. Odhadovat, kdy by zákon o elektronické evidenci tržeb mohl vstoupit v platnost, si však Babišovi úředníci netroufají. „Vzhledem k tomu, jaké jsou okolnosti projednávání této předlohy, opravdu nemůžeme ani odhadnout, kdy by mohla začít platit. Teď už to nezávisí na nás, ale na Poslanecké sněmovně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Jediní, kdo tak stále věří, že prezidentův podpis pod zákonem o registračních pokladnách na silvestra bude, jsou zákonodárci ANO. „Jsem optimista. Stále doufám, že to vyjde. Koalice má mechanismy, jak opozici v obstrukcích zabránit. Určitě je využijeme,“ uvedla pro Lidovky.cz místopředsedkyně poslaneckého klubu ANO Radka Maxová.

Pozvolný nástup

  • Poté, co elektronická evidence tržeb projde legislativním procesem, bude následovat sedmiměsíční přípravné období.
  • Pak budou muset registrační pokladny začít používat restauratéři a hoteliéři, o další tři měsíce později pak do povinné evidence vstoupí velkoobchod a maloobchod.
  • Pak bude následovat další přestávka – tentokrát roční.
  • Po ní začnou tržby registrovat podnikatelé z dalších oborů a až o další tři měsíce později (tedy 25 měsíců po schválení novely) se do elektronické evidence zapojí i drobní živnostníci.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.