Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Elektronicky se „sečetlo“ více než půl milionu lidí

Česko

PRAHA Průměrně 320 vyplněných sčítacích formulářů každou minutu přišlo přes internet během víkendu do Českého statistického úřadu. Tuto cestu si pro poslání sčítacích archů vybralo ke včerejšímu podvečeru 534 tisíc lidí.

Každý musí vyplnit sčítací list osoby, za jednu domácnost se pak posílá bytový list. Vlastník domu vyplňuje navíc domovní list.

Pro internetové podání se většinou rozhodli lidé, kteří ho denně používají, například devětadvacetiletý Stanislav Stodola z Prahy: „Formulář je intuitivní, a navíc se zpětnou kontrolou a upozorněním na chyby. Dostačující se mi zdá i bezpečnost při odesílání dat. Program mě upozornil, na jaký server se data zasílají a zda s tím souhlasím. Nejsem IT odborník, ale díky tomu se zneužití svých osobních dat neobávám,“ říká.

„Systém vše zvládá a každou hodinu naskakují další tisíce formulářů,“ pochvaluje si funkčnost mluvčí projektu Ondřej Kubala.

Ne všichni ale mají jen dobré zkušenosti. „Vyplnila jsem celý dotazník a na konci jsem zjistila, že mi to nejde odeslat, tak jsem se radši vrátila k papírové formě,“ stěžuje si mladá studentka z Kamenice.

Letos mají Češi poprvé možnost vyplnit sčítací dotazníky na internetu. Ani tak se ale neobejdou bez papírových formulářů, ze kterých je potřeba opsat bezpečnostní kódy. Systém začal fungovat o půlnoci z pátku na sobotu, tedy ve stejnou chvíli, která je rozhodným okamžikem pro sčítání. Lidé mohou vyplněné formuláře posílat přes internet do 14. dubna, stejně jako je posílat poštou, odevzdávat na sběrných místech nebo komisaři.

„Neznamená to ale, že se v půlce měsíce elektronický systém vypne, ve výjimečných situacích existuje ještě institut dodatečného sečtení. Pokud byl člověk například dlouhodobě hospitalizován nebo v zahraničí, dají se formuláře posílat až do 19. dubna,“ říká Kubala.

Přes internet plánovalo formuláře odeslat na 30 procent lidí. Nejvíce, 58 procent, chce využít poslání poštou. Právě část z nich ale možná přece jen nakonec využije interaktivní formulář.

Šanci vše stihnout mají stále i ti, kteří si s vyplňováním nevědí rady a nedohodli se se svým komisařem na další návštěvě. „Zatím si schůzku dohodlo 12 procent lidí. Pokud někdo zjistí, že chce přece jen pomoci a formulář odevzdat do ruky komisaře, může zavolat na infolinku, kde by mu měli vyjít vstříc,“ upozorňuje mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pokud ale někde komisaři vůbec nebyli, radí úřady ještě vyčkat.

Většinu případných chyb ve formulářích se budou statistici snažit odstranit svépomocí například pomocí evidence obyvatel. Pokud ale zjistí, že formulář chybí, budou nesečtené ještě kontaktovat.

„Budeme v květnu urgovat, jestli někdo nezapomněl, nebo zda poslal formuláře poštou. Případně pak budeme dohledávat, zda se to neztratilo,“ přibližuje postup místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal.

Při minulém sčítání v roce 2001 se nepodařilo sečíst podle ČSÚ asi 140 tisíc lidí. Statistici následně podali necelé tři stovky podnětů ke správnímu řízení, kdy můžou obecní úřady rozhodnout o pokutě až do výše 10 tisíc korun.

***

Boom sčítání po internetu * Od páteční půlnoci do nedělní 18. hodiny poslalo vyplněné sčítací formuláře 534 tisíc lidí. * Kromě listů osob to bylo navíc 193 tisíc bytových listů a 79 tisíc domovních listů. * Celkem tak měli ke konci víkendu statistici k dispozici už 805 993 formulářů. * Jen za prvních 10 minut fungování si jich lidé stáhli 1103. * Na vyplňování se projevil i přechod na letní čas. V sobotu ráno začali lidé stahovat formuláře už mezi 6 a 7 hodinou ráno, v neděli přesně o hodinu později. * Komisaři do poloviny minulého týdne rozdali mezi lidi přes 14 milionů formulářů.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....