Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Eliáš pokořil Pavelce i Atlantu

New Jersey pokračuje v NHL v honbě za play off. Pomáhají jim i výkony českého útočníka

NEW YORK Hokejový útočník Patrik Eliáš v úterním utkání NHL jednou překonal Ondřeje Pavelce v brance Atlanty a přispěl k výhře New Jersey 4:2.

Devils si připsali 23. vítězství z posledních 28 zápasů a poskočili na desáté místo v tabulce Východní konference. Na osmé Buffalo, které podlehlo 0:1 Carolině, ztrácejí šest bodů.

Thrashers, na které se New Jersey bodově dotáhlo, přitom díky dvěma gólům v rozmezí 65 sekund získali v první třetině vedení 2:0. Minutu před koncem úvodní části však snížil Travis Zajac a v 26. minutě vyrovnal Eliáš.

Vítězný gól pak ve 45. minutě vstřelil švédský nováček Jacob Josefson a skóre uzavřel při power play do prázdné branky Ilja Kovalčuk. Radost Trashers sebral rozhodčí Chvíli před čtvrtým gólem Devils se hráči Atlanty už už radovali z vyrovnání, když Evander Kane tečoval do branky střelu Tobiase Enströma. Hlavní rozhodčí však okamžitě rozpažil kvůli tomu, že Kane hrál vysokou holí. Za pravdu mu dal i videozáznam. „To rozhodnutí bylo ohromně skličující,“ konstatoval trenér Atlanty Craig Ramsay. „Rozhodčí to viděl. Bylo jasné, že šlo o vysokou hůl. Nikdo proti tomu nemůže protestovat,“ podotkl jeho protějšek Jacques Lemaire.

„Já se tedy soustředil na puk, takže nevím, jak vysoko ta hokejka byla. Ale samozřejmě nás ten verdikt rozhodčích potěšil,“ uvedl brankář Martin Brodeur, který si připsal 18 zákroků a vychytal patnácté vítězství z posledních sedmnácti zápasů, do nichž nastoupil.

O důležité výhře Caroliny 1:0 v Buffalu rozhodl gólem v poslední minutě první třetiny Brandon Sutter, přestože Sabres v úvodní dvacetiminutovce přestříleli hosty v poměru 22:13. Brankář Hurricanes Cam Ward však všechny střely zneškodnil, nakonec si připsal 40 zákroků a vychytal třetí čisté konto v sezoně.

„Všichni jsme dnes cítili, že v naší brance stojí nejlepší brankář na světě,“ prohlásil trenér Caroliny Paul Maurice, jehož tým se na deváté příčce přiblížil osmému Buffalu na rozdíl dvou bodů. „Věděli jsme, že musíme uspět, chceme-li pomýšlet na play off. A věci se naštěstí vyvíjely v náš prospěch,“ řekl střelec jediného gólu Sutter.

Šance na postup do play off se naopak pomalu definitivně rozplývá hokejistům Floridy, kteří prohráli s nejlepším týmem Východní konference Philadelphií 2:3. Panthers vedli po první třetině 2:1, ve druhém dějství však dvěma góly otočil skóre Letců Jeff Carter. Floridě nebylo nic platných ani 28 zákroků Tomáše Vokouna.