Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Eliáš-Voláková. Jméno, jemuž cizinci rozumí

Česko

PRAHA Jak si zachovat své rodné příjmení, a přitom se oficiálně přihlásit ke svému muži? Stále více žen řeší toto dilema netradičním „kombinovaným“ příjmením. Obě jména staví za sebe.

Jméno manžela uvedou na matrice v nepřechýleném tvaru, své vlastní pak v zažité přechýlené podobě. Výsledek vypadá takto: Eliška Kaplicky-Fuchsová, Petra Eliáš-Voláková či Kateřina KonvalinkaPrůšová.

Proč takový experiment s příjmením podstoupit? Důvodů je hned několik: práce, partner z ciziny či pouhá touha odlišit se.

Většina z žen, které to udělaly, si pochvaluje zejména snazší kontakt s cizinci. „Díky nepřechýlenému jménu Eliáš mě lidé berou jako manželku slavného hokejisty. S příponou -ová jsem pro cizince úplně někým jiným,“ svěřila se v médiích nedávno manželka Patrika Eliáše a televizní rosnička Petra EliášVoláková.

Jiné důvody pro netradiční příjmení má bývalá reportérka televize Nova Kateřina Bouda-Kašparová. „Chtěla jsem si ponechat své dosavadní příjmení, jelikož bylo jakousi obchodní značkou. Chtěla jsem ale zároveň dát najevo, že patřím ke svému muži. Varianta s -ová se nám však zdála příliš dlouhá, tak jsme zvolili kratší tvar,“ vysvětlila své rozhodnutí Bouda-Kašparová.

Matriky českých měst evidují čím dál více podobných žádostí. Nepřechýlené manželovo příjmení začíná být velkou módou zejména mezi ženami slavných mužů.

Netradiční příjmení ale nemohou mít všechny ženy. Šanci zapsat příjmení v mužském tvaru přinesla poměrně benevolentní novela zákona o matrikách z roku 2004. Žena, která chce do svého jména zakomponovat nepřechýlený tvar příjmení svého manžela, musí splnit podle zmíněné novely alespoň jednu ze čtyř podmínek.

Buď musí být cizinka nebo má v zahraničí trvalý pobyt. Matrika na její žádost kývne i v případě, že má za manžela cizince nebo je jiné než české národnosti.

Důvodů pro „experiment“ s příjmením je několik: práce, partner z ciziny či pouhá touha odlišit se

Autor: