Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elitní vojáci přepadli banku. Teď byli zatčeni

Česko

CHOMUTOV Patřili ke špičkovým vojákům, sloužili v zahraničních misích SFOR v Bosně i KFOR v Kosovu. Teď ale trojice vojáků z pardubické posádky ve středu ráno skončila v policejních poutech.

Podle detektivů totiž ještě s jedním dalším bývalým vojákem a dvěma civilisty loni přepadli pobočku Raiffeisenbank v Chomutově. Při krádeži několika milionů korun neváhali vzít jako rukojmího člena ochranky. Při následné honičce v centru města zahájili zběsilou přestřelku ze samopalů s tříštivými náboji a poté uprchli. Dva policisté byli zraněni lehce a jeden skončil v nemocnici s průstřelem ramene a rozdrcenou klíční kostí. Dosud se nezotavil a je stále mimo službu.

Severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová uvedla, že muži z Prahy, východních Čech a jižní Moravy byli zadrženi ve svých bytech a před domem jednoho z nich. Celkově se na celé středeční akci podílelo na dvě stovky lidí. „Při zatýkání, které prováděli kriminalisté a vojenská policie, nepadl jediný výstřel,“ dodala Hrubešová.

Armáda se jich rychle zbavila Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek včera postavil všechny tři muže mimo službu. „Mají být zbaveni hodnosti. Jedná se o nejpřísnější možnou sankci. Je to vlastně okamžitý odchod z armády bez nároku na výsluhu,“ řekla Jana Růžičková z Pickovy kanceláře.

Pokračování na straně 4

Elitní vojáci přepadli banku...

Dokončení ze strany 1

Zatčení vojáci podle Jany Růžičkové z generálního štábu nesloužili u speciálních jednotek. Přesto ale zkušenosti měli. „Jeden z nich byl profesionální řidič, další měl na starosti zásobování. Všichni sloužili u pardubické 14. brigády logistické podpory. Do armády nastoupili v letech 1995, 1996 a 1999. Jeden z nich byl dokonce třikrát v Bosně a Hercegovině v rámci SFOR. Další dva byli v provincii Kosovo v rámci misí KFOR,“ řekla Růžičková.

Zatím není jasné, jak policie na lupiče přišla. „Promiňte, detektivové si zatím nepřejí zveřejňovat žádné další podrobnosti ani o zásahu samém,“ řekla včera severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Těsně po loupeži vypsalo vedení Raiffeisen banky odměnu půl milionu korun za informace vedoucí k dopadení lupičů. „V tomto případě nemáme informace o tom, že by policie jednala na základě nějakého oznámení. Věc je ale v šetření, tak teprve uvidíme,“ řekl včera mluvčí Raiffeisen banky Tomáš Kofroň.

Chomutovské přepadení považují policisté shodně za jedno z nejdrsnějších v české historii. Kuklami maskovaní muži vtrhli do banky se samopaly. Při útěku si vzali člena bezpečnostní služby jako rukojmího. „Myslel jsem, že je se mnou konec. Zastavili v lese, polili auto i mě benzinem. Nakonec mě ale nechali,“ popisoval médiím své zážitky krátce po osvobození rukojmí.

Při honičce po městě lupiči vyhazovali ze zadního okna kovové ježky na rozpíchání pneumatik a spustili zběsilou střelbu. Právě použití speciálního střeliva mohlo policii přivést na jejich stopu.

***

„Myslel jsem, že je se mnou konec. Zastavili v lese, polili auto i mě benzinem. Nakonec mě ale nechali.“

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...