Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Elitní vojenská jednotka ještě zůstává

Česko

PRAHA Zvláštní obrat nabraly dohady kolem elitní jednotky Vojenské policie Special Operations Group (SOG). Jak napsaly LN, náčelník Vojenské policie plukovník Vladimír Ložek členům útvaru oznámil, že k 1. červenci jednotka skončí a pak se uvidí, co bude dál. Jak se zdá, učinil tak ovšem bez vědomí ministra, pod kterého přímo Vojenská policie spadá, a který tedy má nejvyšší rozhodovací pravomoc.

„Věc není rozhodnuta. Náčelník VP (vojenské policie – pozn. redakce) má nyní za úkol jen analyzovat situaci,“ napsal v sobotu v SMS mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. „Návrh řešení musí být nejprve projednán s poslanci výboru pro obranu.“ Bez reorganizace to zřejmě nepůjde Příslušníci jednotky, se kterými v pátek LN hovořily, byli nespokojeni především s tím, jakým způsobem jim byl konec oznámen, že se s nimi nikdo nebavil a důvody k tomuto závažnému kroku jim nikdo nevysvětlil. Nyní se jim snad vysvětlení dostane a navíc je možné, že jednotka nezanikne. Nicméně bez reorganizace se zřejmě neobejde. Spokojený může být například i poslanec za ČSSD a místopředseda branného výboru Antonín Seďa, který celou kauzu SOG pečlivě sleduje a stěžuje si na nedostatek informací. Dokonce v rozhovoru s LN pohrozil, že události kolem SOG, respektive neochota ministerstva podělit se o závěry vyšetřování a se záměry na reorganizaci speciálních sil, mohou vést k tomu, že nezdvihne příští neděli ruku pro novou vládu.

Vojáci jednotky SOG byli ještě loni nasazeni v Afghánistánu. Nejprve na jihu, později byli přesunuti do Lógaru. Neshody v jednotce vyústily ve stížnost několika členů, na základě které tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová nařídila své inspekci zahájit vyšetřování útvaru. Inspekci ministryně tehdy vedl právě plukovník Ložek, který ještě v době, kdy vyšetřování probíhalo, nahradil generála Kubáta.

Výsledky vyšetřování stále nebyly oficiálně zveřejněny, ale ve závěrech je údajně uvedeno, že v jednotce panují neshody (což většina členů odmítá), a že mimo jiné jednotka pochybila při výcviku a při nákupech. MF DNES před několika týdny dokonce napsala, že vojáci SOG měli opustit v bojové situaci v Afghánistánu spojence. Podle všeho to není pravda. Vyšetřování nic takového zřejmě neprokázalo. O tom, že by se něco takového stalo, nevědí ani zástupci spojenců, se kterými měly LN možnost hovořit. „V zahraničí, co jsem si ověřoval, byli vojáci chváleni. Alespoň co vím od anglického velení. Problém byl možná se statusem a mandátem,“ dodal Seďa.

Autor: