Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EMI hrozí, že propadne bance

Česko

Obří hudební vydavatelství EMI má vážné finanční potíže. Na hvězdy, které zastupuje, i na samotnou firmu si už brousí zuby konkurence.

LONDÝN Čtvrtá největší nahrávací společnost na světě londýnská EMI, která se potýká s astronomickými dluhy ve výši 2,5 miliardy liber, má další problémy. Podle dvou osob blízkých vydavatelství, které citovala agentura Bloomberg, firmě hrozí, že přijde mimo jiné o skupiny Pink Floyd a Queen, se kterými spolupracuje již čtyři dekády.

Představitelé obou skupin se podle anonymního zdroje sešli s ostatními velkými vydavateli, aby s nimi projednali možnost odchodu od EMI. Konkurenty nejvíce lákají alba „Dark Side of the Moon“ a „The Wall“ od Pink Floyd nebo například nejprodávanější singl Queen „Bohemian Rhapsody“.

Queen a Pink Floyd však nejsou jedinými hvězdami, o které může EMI přijít. Podle Claire Endersové, ředitelky výzkumné společnosti Enders Analysis Ltd, se ostatní velká vydavatelství Universal Music Group, Sony Music Entertainment a Warner Music Group snaží přetáhnout další hlavní hvězdy ze stáje EMI, jakými jsou Lily Allenová nebo Kate Perryová.

To, že umělce vábí finančně zdravé společnosti jako Universal Music nebo Sony, je přitom podle manažera Jonathana Shalita, který zastupuje britské zpěvačky Myleene Klassovou a Jamelii, pochopitelné. „Nemusíte být raketovým vědcem, abyste přišli na to, že byste měli podepsat smlouvu se solidní společností,“ myslí si Shalit.

Vydavatelství EMI, kterému zlomil vaz propad prodeje hudebních nosičů, se v dluzích topí již několik let. Podnikateli Guyi Handsovi, jehož investiční společnost Terra Firma Capital Partners Ltd koupila zadlužené EMI v roce 2007 za 4,2 miliardy liber (podle současného kurzu téměř 119 miliard korun), se nedaří společnost stabilizovat. Minulý měsíc vydavatelství EMI oznámilo, že za loňský rok skončilo ve ztrátě 1,5 miliardy liber.

Aby snížila své dluhy, uvažovala firma i o prodeji legendárního londýnského nahrávacího studia Abbey Road Studios, kde nahrála skupina Beatles většinu svých písní a které je považováno za britské kulturní dědictví. Od svého úmyslu však minulý měsíc na nátlak veřejného mínění a řady umělců včetně bývalého člena Beatles Paula McCartneyho ustoupila.

„Mohli rovnou udělat garážový výprodej a prodávat zlaté desky ze zdi, ale nemyslím si, že by to problém vyřešilo,“ řekl k prodeji studia Ted Cohen, bývalý senior Vice President světové digitální divize EMI. „Je to, jako by se společnost hroutila,“ komentovala situaci ve firmě Endersová.

Majitel Terra Firmy Guy Hands musí nyní do června přesvědčit minimálně 75 procent svých investorů, aby přijali nový podnikatelský plán a poskytli firmě další kapitál, který by pomohl udržet EMI nad vodou. Miliardy půjčila CitiGroup Terra Firma potřebuje získat 120 milionů liber na splátku úvěru ve výši 3,3 miliardy liber, který jí poskytla CitiGroup. Pokud se Handsovi nepodaří získat nový kapitál, skončí firma podle analytiků v rukou banky a v budoucnu by se mohla spojit s některým ze svých konkurentů.

V této souvislosti se spekuluje především o třetím největším hudebním vydavatelství na světě americkém Warner Music, které se o koupi EMI ucházelo již v roce 2007. Šéf Warner Music Edgar Bronfman jr. se letos 9. února nechal slyšet, že by regulační orgány neměly bránit jeho společnosti v koupi EMI.

„Současná očekávání jsou, že se Terra Firma a CitiGroup stáhnou z EMI a vydavatelství bude prodáno Warner Music,“ uvedla Endersová. Mluvčí Warner Music Amanda Collinsová se k možné transakci odmítla vyjádřit.

***

Hvězdy

EMI zastupuje například:

Beastie Boys

Blur

Coldplay

Depeche Mode

Freddie Mercury

Charles Aznavour

Chemical Brothers

Iron Maiden

Kate Bush

Kate Perry

Kraftwerk

Kylie Minogue

Norah Jones

Olivia Newton-John

Pet Shop Boys

Pink Floyd (na snímku)

Queen

Robbie Williams

Suzanne Vega

The Beatles

V Česku patří do stáje EMI např.:

Dáda Patrasová

Divokej Bill

Kabát

Karel Plíhal

Kryštof

Lucie Bílá

Tři sestry

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...