Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SENÁTNÍ SOUBOJ: Emmerová, „jazyk“ Foldyna a dvojí piráti

Milada Emmerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milada Emmerová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Platí za spojenkyni prezidenta Miloše Zemana. Jeden čas to dokonce vypadalo, že za „jeho“ Stranu práv občanů – Zemanovce bude kandidovat v krajských volbách. Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová ale nakonec zůstala věrná ČSSD a letos bude v jejích barvách obhajovat svůj senátní mandát. Před volbami upozorňuje na nízký počet nemocnic v Plzeňském kraji.

Třiasedmdesátiletá politička se ve volebním obvodu Rokycany postaví sedmičce vyzyvatelů. Ve svém programu nezapře, že se celý život věnuje zdravotnictví. Soustředit se chce na zachování nemocnice v Rokycanech.

„Jsem členkou krajského výboru pro zdravotnictví a sociální věci. Často jsem v něm slýchala i kuloárně, že by bylo nejlepší ji zrušit. Vždy s argumentem, že je to jen patnáct kilometrů do Plzně. Jenže v kraji jsou úzké silničky, klikaté. Nějaká rychlá pomoc záchranky je tak problém,“ řekla LN Emmerová.

Exministryně upozorňuje, že má Plzeňský kraj nejméně nemocnic ze všech krajů v republice. „Máme zde sedm okresů, ale jen v pěti z nich je zajištěna lůžková zdravotní péče.“

Nárůst seniorů a rozflákané silnice

Emmerová se soustředí rovněž na seniory. V kraji přibývá starších lidí, kteří budou časem potřebovat péči v některém ze specializovaných zařízení. „Jenže zatímco počet seniorů vzrůstá, zařízení je pořád stejné množství,“ říká Emmerová.

Kromě zdravotnických témat ji trápí také dopravní situace. O silnicích v Plzeňském kraji hovoří jako o „rozflákaných“. A rozkopané jsou podle ní i ulice krajského města.

V kampani bude částečně spoléhat na to, že je za dlouhá léta v politice už dostatečně známá. Použije ale i osvědčenou taktiku z kontaktní kampaně. „Rozložím si stánek v některé z obcí, lidem budu měřit tlak a přitom si s nimi povídat,“ popsala svůj plán Emmerová.

Bývalá televizní zpravodajka řeší migraci

Hnutí ANO vysílá do senátních voleb v obvodu Rokycany rodačku z nedalekých Hořovic Lucii Groene. Někdejší televizní zpravodajka se nyní prezentuje jako režisérka filmů a dokumentů. Serveru Parlamentní listy poskytla předvolební rozhovor, v němž se staví rezervovaně k migrační vlně směřující do Evropy z Afriky a Blízkého východu.

„Problémy Afriky se musí řešit místně, a ne nějakými přesuny statisíců nebo dokonce milionů lidí. Musí je řešit především, a to zdůrazňuji, především její obyvatelé,“ řekla Parlamentním listům Groene.

Kandidáti do senátu za obvod Rokycany.

Ve stejném obvodu se pokouší uspět také Martin Uhlíř. Bývalý člen TOP 09 kandiduje s podporou své někdejší strany, za sebou má také drobnou ekologickou stranu LES, jejímž předsedou je exministr Martin Bursík. Uhlíř býval za „topku“ zastupitelem v Praze 10. Stranu později opustil na protest proti krokům tehdejšího předsedy Miroslava Kalouska.

Dnes je známý hlavně jako protiruský aktivista. Letos v květnu vystoupil na demonstraci proti nacionalistickému a proputinovskému motorkářskému klanu Noční vlci. Při tom se dostal do konfliktu s jejich zastáncem Jaroslavem Foldynou. Poslanec ČSSD se na něj natlačil a „chtěl mu dát jazyk“, což neuniklo médiím.

Piráti a „trucpiráti“

Piráti chtěli, aby za ně v Rokycanech kandidoval exministr vnitra Jan Ruml. Jeho nominaci ale nakonec stáhli. Nahradili ho lékařem a záchranářem Zdeňkem Hessem. Občasný autor sci-fi povídek má za sebou zkušenosti s dlouholetou prací v zahraničí, region ale velice dobře zná.

Proti němu se postaví kandidát „trucpirátů“. Minulý týden totiž náhle vznikla Moravská a Slezská pirátská strana, od níž se sněmovní Piráti distancovali. Sídlí v Praze a kandidáta staví právě v Rokycanech. Je jím Michal Drabík, který se představuje jako politický vězeň z éry komunismu.

Se svými kandidáty do Senátu se vytasily i další strany. O vstup do Valdštejnského paláce se za necelé dva měsíce pokusí starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Stejnou metu má před sebou zastupitel Horní Břízy Zdeněk Chýnovský (KSČM). Za SPD kandiduje David Redl z Fakultní nemocnice Plzeň.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!