Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Energetická inspekce mírní ČEZ

Česko

Úřad odmítá být prostředníkem v mediálním boji ČEZ s praktikami alternativních dodavatelů energie

PRAHA Klamavé praktiky některých prodejců elektřiny nejsou v pořádku, ale nemůžeme vám pomoci a nelíbí se nám, když v médiích nabádáte k tomu, aby se na nás lidé obraceli se svými problémy. Tak by se dal shrnout vzkaz státní energetické inspekce společnosti ČEZ, která si inspektorům na metody konkurentů stěžovala.

ČEZ podal stížnost přibližně před šesti týdny a sám tehdy přiznal, že cílem tohoto gesta je především vyvolání veřejné diskuse. „Jde nám o zvýšení povědomí o tomto trhu a postupné vytvoření morálního prostředí, aby prodejci své chování upravili,“ řekl tehdy mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Inspektoři se sice nyní konkrétními podněty dál zabývají, jejich role se jim však úplně nezamlouvá a reagovali dopisem. „ČEZ celou věc zveřejnil i přes internet a informoval tam o tom, že se lidé v tomto ohledu mohou obrátit na Státní energetickou inspekci. Nemůžou. To je špatná informace. Je to jen na nich. Proto říkáme, ať lidé nepodepisují dřív, než budou vědět, co podepisují,“ řekl k tomu Stanislav Vitner, ředitel odboru elektroenergetiky a plynárenství Státní energetické inspekce.

Podle něj má navíc úřad jen omezené možnosti, jak zasáhnout. „To, co ČEZ kritizoval a kde se domáhal nápravy, není vůbec v režimu energetického zákona. Je to reakce na skutečnost, která je nepříjemná, a v některých případech i odsouzeníhodná. Ale je nesmírně složité to nějak postihnout. Zákazník nese plné důsledky toho, zda nabídku správně posoudí,“ shrnul Vitner. Přesto dodává, že inspekce konkrétní případy prozkoumá, což energetická společnost vítá.

„Důležité je, že se nejedná o výsledky šetření. Oceňujeme, že energetická inspekce otevřeně deklaruje, že se bude situací zabývat. Faktem je, že energetický zákon obchodníkům s energiemi ukládá povinnost poskytovat pravdivé informace o dodávce energií a na naplňování tohoto zákona dohlíží právě státní energetická inspekce. Proto jsme své podání adresovali na tuto instituci,“ reagovala na dopis, který mají LN k dispozici, mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Společnost před časem vytáhla do boje proti metodám alternativních dodavatelů energie, kteří se v některých případech údajně vydávají za kontrolory elektroměrů, mylně informují, že dosavadní dodavatel ukončuje činnost, nebo neposkytují úplné informace.

„Neseriózním podomním prodejem elektřiny se zabýváme proto, že nás naši zákazníci na tyto praktiky upozorňují a očekávají, že situaci budeme řešit. Letos počet stížností na neseriózní metody na naší zákaznické lince vzrostl v průměru na 20 týdně,“ uvedla Nováková.

Proti dubnové stížnosti se ohradili všichni tři největší dodavatelé, které jmenovala – Bohemia Energy, Bicorn a Centropol. „Externí firmy nebyly schopné zajistit kvalitu prodeje, jakou jsme požadovali. Zavedli jsme však řadu opatření a není fér, že se o nás ČEZ otírá půl roku poté,“ řekl například jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Za problém považuje situaci i energetická inspekce, v hodnocení je však opatrnější. „Je to reakce na skutečnost, která v této oblasti existuje. Ale nejsme úplně přesvědčeni o tom, že ta situace je taková, jak byla formulována,“ uvedl Vitner.

***

CO ENERGETICKÁ INSPEKCE VZKÁZALA ČEZ

Výňatky z písemné odpovědi inspektorů na oznámení o podvodných praktikách některých alternativních dodavatelů energie: „Předpokládáme, že je vám známo, že kontrolní činnost státní energetické inspekce může být směrována výhradně na činnosti, povinnosti a oprávnění vymezené energetickým zákonem. Musíme proto konstatovat, že vaše medializace informací, aby se zákazníci ve věci nekalosoutěžních postupů, neetických jednání či klamavých praktik zástupců obchodníků s elektřinou obraceli na státní energetickou inspekci, je sama o sobě zavádějící. Tito zákazníci budou očekávat závěry, které jim inspekce nemůže poskytnout... ... Státní energetická inspekce na základě své dosavadní činnosti sice seznává, že jednání zástupců obchodníků při prováděné náborové činnosti má neetický a klamavý charakter, ale nelze je zařadit mezi výše uvedené povinnosti.“

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....