Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Energetické sítě: nechráněný terč

Česko

  8:35
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Množící se výpadky dodávek elektřiny v celé civilizované Evropě začínají kromě energetiků přidělávat starosti i odborníkům na boj proti terorismu. Stále častěji se totiž podle nich ukazuje, že takzvanou Achillovou patou evropské civilizace není bezpečnost přísně hlídaného leteckého provozu, ale spíše energetické rozvody.
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Zatímco do letadel už se kvůli hrozbě teroristického útoku nesmí brát ani balená voda, teroristický útok na nechráněné elektrické vedení by v konečném důsledku mohl mít ještě horší následky než pád letadla. Například Rakousko už proto rozhodlo, že do výzkumu, jak lépe zabezpečit energetické sítě, investuje v příštích několika letech 180 milionů eur (5,3 miliardy korun).

Také čeští odborníci připouštějí, že z hlediska hrozby terorismu představuje právě útok na elektrické a jiné rozvody největší nebezpečí. Pokud ale podle nich bude chtít společnost dodávky energie lépe zabezpečit, musí se smířit s tím, že to bude znamenat třeba vyšší účet za elektřinu.

„Prakticky všechno, co může stát udělat na ochranu obyvatel proti terorismu, závisí na bezproblémovém fungování energetických sítí a dodávek ropy,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Jakmile přestane na delší čas fungovat elektřina, civilizaci, závislé na počítačích a elektronice, hrozí kolaps.
Důkazem jsou problémy s krátkodobými a lokálními výpadky sítí, které v Česku naposledy zažilo centrum Brna či část Královehradeckého kraje.

Nedávný výpadek v Německu a ve Francii na několik hodin ochromil život v rozsáhlých oblastech západní a jižní Evropy. Příčiny výpadků, jako náhlé teplotní výkyvy, přetížení sítí či lidská chyba, jsou přitom mnohem banálnější než případný teroristický útok na důležitou rozvodnu či vedení vysokého napětí. Na rozdíl od letadel přitom nejsou energetické rozvody proti podobným útokům nijak zvlášť chráněny.

„Je samozřejmě možné rozvodnou síť lépe zabezpečit. Musíme si ale uvědomit, že za takovým zabezpečením stojí dodatečné náklady, které by se nepochybně promítly i do cen elektřiny,“ říká Jana Jabůrková, mluvčí společnosti ČEPS, která spravuje českou přenosovou soustavu. Zároveň ale potvrzuje, že debata o zranitelnosti Západu prostřednictvím možného přerušení dodávek životně důležité energie, je v evropských odborných kruzích stále naléhavější.

„Elektrické vedení je možné poškodit bez nějakých velkých nákladů, a přitom soustava není nijak účinně chráněna,“ citují například hornorakouské noviny nejmenovaného člena ministerského týmu, který v Rakousku připravuje program na ochranu energetických rozvodů. Program počítá s desítkami projektů na zabezpečení sítí proti teroristickému útoku či živelním katastrofám v celkové hodnotě minimálně 180 milionů eur.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...