Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Energetické strojírny čekají roky hojnosti

Česko

PRAHA České energetické strojírenství čeká v příštích letech rychlý růst. Na stole je po celém světě řada nových projektů, v nichž se české firmy prosazují nebo mají velké šance.

„Nejvíc příležitostí se objevuje v Indii, Turecku a Jižní Americe,“ tvrdí v rozhovoru pro Lidové noviny Jiří Šmondrk, šéf Škody Power. Ta patří mezi světovou špičku ve výrobě parních turbín pro elektrárny. „Podle informací, které máme, může oživení přijít již v příštím roce,“ dodává Šmondrk. Podle něj se během příštích pěti let bude po celém světě stavět tolik elektráren, že jejich celkový výkon bude větší než tři sta Temelínů. A české firmy, například Škoda Power, Vítkovice Power Engineering, Škoda Jaderné strojírenství nebo Brush SEM by mohly být u toho.

Škoda Power, kterou loni koupil jihokorejský průmyslový koncern Doosan, se chce během pěti let dostat na obrat okolo 20 miliard korun. „Tím, že jsme součástí skupiny Doosan, jsme přeskočili několik let vývoje. Hlavní výhoda je, že Doosan má vybudovanou síť obchodních zastoupení po celém světě,“ tvrdí Šmondrk. Mnohé příležitosti se nabízejí ve střední a východní Evropě, kde se do energetiky v předchozích letech příliš neinvestovalo. Nyní se situace mění. Vrcholem by pak měla být dostavba Jaderné elektrárny Temelín.

Rozhovor na straně 14

Podrobnosti na straně 16

Autor: