Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Entropa se přestěhovala do Techmanie

Česko

„A ještě pro vás máme jedno překvapení,“ řekla Ivona Kreuzmannová, předsedkyně plzeňského organizačního týmu skupince komisařů, kteří budou tento týden posuzovat kandidaturu dvou českých měst na pořadatelství Evropského města kultury 2015. A skutečně.

PLZEŇ Hlouček vstoupil do velké, zcela prázdné tovární haly a z nejedněch úst se vydralo dlouhá ééáách… I zahraniční zástupci komise měli, zdálo se, jisté povědomí o nejslavnější umělecké ostudě loňského českého předsednictví, o Entropě Davida Černého…

Po Bruselu a pražské galerii DOX, kde visel do letošního jara, našel od včerejška pověstný objekt své útočiště v jedné z hal plzeňské Škodovky.

Od známého skandalisty ho Plzeňané koupili za 10,2 milionů korun, což, jak umělec tvrdí, kryje pouze výrobní náklady. Částku neobdrží hned, nýbrž bude mu splacena po částkách.

Dílo stojí v tamní hale, které se říkalo „Ozubená kola“, neboť ta se v různé, až obří velikosti zde produkovala v době největší strojírenské slávy haly, tj. před druhou válkou. Výroba se tu zastavila koncem devadesátých let, pak několik let zela prázdnotou, dokud se tu neusadila instituce Techmanie.

Techmanie Science Center je cosi mezi muzeem, laboratoří, hangárem, hrací dílnou a místem pro technickou show. Společný projekt Západočeské univerzity (jež není složena z právnické fakulty, nýbrž vždy si zakládala na technických oborech) a společnosti Škoda holding a.s. vznikl před dvěma lety.

Má za své vzory podobné technoparky, jaké vyrostly za posledních dvacet let ve Finsku, Belgii, Francii nebo třeba ve městě volkswagenů ve Wolfsburgu, kde se vedle tovární haly nalézá Autopark. Technika a věda je tu prezentována interaktivně, vynalézavě, hravě, jako přitažlivá záležitost, která má člověka upoutat a poučit, aniž by u toho trpěl.

Kdo není zvědavý na názorné pokusy a měřicí přístroje, může pohlédnout třeba na impozantní lokomotivu 32-E, vyrobenou právě zde, ve Škodovce před padesáti lety, která byla tak veliká, že se jen těžko vešla na českou železnici. Kus je to vskutku impozantní.

Průhled na Entropu oknem Ani Entropa není právě drobná záležitost. Jejích šestnáct a půl metru bylo tak akorát, aby se téměř dotýkalo stanového stropu jedné z největších hal továrního areálu. Stojí uprostřed místnosti, připoutána silnými lany a zdá se být v dobré formě, neboť rakouské jaderné elektrárny dýmají, irský měch dudá, italští fotbalisté si třou míči trenýrky, po Německu jezdí auta jak švábi a bulharské záchody jsou oproti bruselské verzi odhalené.

Návštěvníci areálu zatím nebudou mít přístup přímo do haly, neboť není ještě zcela rekonstruovaná, dostatečný pohled ale nabízejí průhledy ze sousední haly. Celá Techmanie by měla být se vším všudy kompletní v roce 2014. Hlavním finančním zdrojem projektu je operační program EU VaVpl (Věda a výzkum pro inovace), jenž je součástí evropských strukturálních fondů. Hodnota projektu by měla dosahovat 600 milionů korun. Za ni by se na rozloze skoro třicet tisíc metrů čtverečních mělo v Plzni vybudovat cosi, co zatím v České republice k vidění není.

Komisaři, kteří dnes jsou v Ostravě a už zítra budou rozhodovat mezi Plzní a Ostravou, hleděli včera na Entropu nejspíše s různými pocity. Nelze asi říct, že by právě ona měla být tím esem v plzeňském rukávě. Ale tah to od Plzně nebyl tak špatný. Zůstane jim aspoň něco na památku.

***

Ani Entropa není právě drobná záležitost. Jejích šestnáct a půl metru bylo tak akorát, aby se téměř dotýkala stropu haly

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...