Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

EP: stop bankovnímu tajemství

Česko

Bankovnímu tajemství v unii hrozí konec. Evropští poslanci tak chtějí zabránit obřím daňovým únikům. Ty dosahují až 250 miliard eur ročně.

ŠTRASBURK/BRUSEL Poslanci Evropského parlamentu chtějí prolomit bankovní tajemství v unii. Europoslanci včera schválili zprávu, která vyzývá členské země EU, aby co nejrychleji přijaly novou směrnici, která má ukončit praxi bankovního tajemství. Požaduje například, aby členské země zavedly automatickou výměnu informací o dani z příjmu mezi jednotlivými zeměmi.

Podle údajů parlamentu přichází státní pokladny kvůli daňovým únikům zhruba o 200 až 250 miliard eur (přes 5,2 bilionu korun) ročně. Od nové legislativy si poslanci slibují, že těmto masivním únikům zabrání. „Jestli chce být Evropa efektivní v boji proti daňovým únikům, musí prolomit bankovní tajemství v celé Evropě,“ zdůraznili ve společném prohlášení autoři zprávy Magdalena Alvarezová a Leonardo Domenici.

Členské státy o podobných návrzích jednají již delší dobu, ale zatím se jim kvůli odporu některých zemí, především Rakouska či Lucemburska, nepodařilo dohodnout. K přijímání návrhů, které se týkají daní, je v EU třeba souhlas všech 27 států. Včerejší návrh, který nakonec schvalováním prošel, měl ovšem širokou podporu. Pro se vyslovilo přes 560 europoslanců, proti byla necelá stovka.

Pokud nakonec podobné unijní zákony, jaké zpráva navrhuje, začnou platit, znamenalo by to například, že český daňový úřad by měl přehled o Češích, kteří platí daně za hranicemi. V současnosti je podobná výměna informací velmi komplikovaná a možná je prakticky jen v případě podezření z trestné činnosti. V některých případech ale není kvůli bankovnímu tajemství možné získat informace vůbec. Unie chce získat podporu Zástupci Evropského parlamentu i Evropské komise ale zdůrazňují, že je potřeba, aby se do boje proti daňovým únikům zapojily i další státy. Evropský komisař pro daňovou politiku László Kovács začátkem týdne uvedl, že je potřeba, aby unie dokázala přimět i další státy k oslabení bankovního tajemství.

Podobně také autoři zprávy podtrhli, že ke snaze unie zabránit daňovým únikům by se měly připojit i další státy. Europoslanec Domenici uvedl, že stávající úprava Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) není v boji proti daňovým podvodníkům zatím dostatečná. Poukázal například na neochotu švýcarských bank spolupracovat při pátrání po daňových podvodnících. Zástupci OECD nedávno uvedli, že organizace přezkoumá, jak se dodržují dohody o výměně informací v případě podezření z daňových úniků. Otázka bankovního tajemství se dostala do středu zájmu před několika měsíci.

Sílí totiž snaha vlád přimět občany, aby zdanili úspory ukryté na účtech v zahraničí, protože v současné době kvůli ekonomické a finanční krizi vysychá řadě zemí státní pokladna, a vlády hledají peníze, kde se dá.

***

Bankovní tajemství Přísné bankovní tajemství má ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku dlouhou tradici. V poslední době je ovšem jeho dodržování stále více oslabováno. Stojí za tím jednak úniky informací o majitelích kont a snaha například Spojených států amerických více hlídat daňové úniky. Právě úřady USA nedávno zažalovaly švýcarskou banku UBS. Nakonec Švýcaři loni v srpnu tlaku Washingtonu podlehli a slíbili, že úřadům USA předají data o amerických klientech, u kterých mají podezření z daňových úniků. Banka UBS americkému tlaku nějaký čas sice odolávala, Washington ale pohrozil hospodářskými sankcemi proti Švýcarsku, a tím do případu zapojil i švýcarskou vládu. Někteří klienti UBS ovšem podali u soudu stížnost proti předání informací o svých kontech americké vládě. Švýcarský soud jedné z klientek vyhověl. Vedle USA požadují přehodnocení přístupu k bankovnímu tajemství i další státy jako anpříkald Německo či Francie.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...