Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocných přibývá. Situace je však podle ministerstva zdravotnictví stabilní

Česko

  9:11aktualizováno  10:14
S podzimem a ochlazením nabírají na síle i různé nemoci. Navzdory rostoucímu počtu lidí s respiračními onemocněními nemocnice situaci zvládají, oznámil v pondělí náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

„Počty vážně nemocných pacientů covidem-19 jsou stabilní, dále probíhá očkování, se kterým pomáhají zejména praktičtí doktoři a právě teď je ta nejvhodnější chvíle nechat se očkovat,“ vyzval Pavlovic.

To podpořila i ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. „Pokud vám není dobře, necítíte se nejlépe, ale musíte ven, je opravdu na místě vzít si roušku,“ řekla.

Od září se proti covidu-19 nechalo očkovat téměř 300 tisíc obyvatel, zejména starších 65 let. Proti chřipce je očkováno 560 tisíc lidí. Situaci v nemocnicích podle Mackové ovlivňuje právě očkování. Velkou odezvu kampaně, která ji má zvýšit, zaznamenala hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová v zařízeních sociální péče.

Z testů, které dělají poskytovatelé zdravotních služeb, hygienici zachycují v pracovních dnech průměrně 1050 nových případů nákazy, maximální denní hodnoty dosahují 1500. Zdravotní dopady šíření viru jsou v Česku i okolních státech relativně mírné. Riziko těžkého průběhu onemocnění je spojeno zejména s rostoucím věkem pacientů, jejich případnými chronickými zdravotními potížemi a sníženou imunitou. Typický pacient s těžkým průběhem covidu je nyní starší sedmdesáti let.

Svrčinová řekla, že se daří chránit i ohrožené skupiny. „Ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb objíždíme sociální zařízení a úspěšně přesvědčujeme klienty o výhodách očkování,“ vysvětlila.

V nejrizikovějších skupinách je očkovaných ale stále málo. „Je to asi jen 25 procent, opravdu si myslím, že senioři a chronicky nemocní lidé udělají dobře, když očkování podstoupí, není důvod tato doporučení nijak měnit,“ řekl předseda Národního institutu pro zvládání pandemie a České vakcinologické společnosti ČLS JEP Roman Chlíbek.

Autoři: , ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...