Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Epidemie prasečí chřipky přichází

Česko

Počty nemocných rostou * Ministerstvo zdravotnictví: Zatím se nic neděje * Experti si to nemyslí

PRAHA Pacientů s prasečí chřipkou přibývá. Státní zdravotní ústav za poslední týden zaznamenal 43 nových případů. Celkem tak už bylo u nás potvrzeno 394 případů tohoto onemocnění.

Podle odborníků jde jednoznačně o trend a začátek vlny epidemie prasečí chřipky u nás. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že to tak není. A to přesto, že i minulý týden byly počty nových nemocných po klidném období poměrně vysoké – bylo jich 37.

„Pandemická chřipka se stává nejen u nás, ale i v Evropě mezi chřipkovými viry dominantní. Nemyslím si, že by to byl nějaký výstřelek. Spíše předzvěst pokračování,“ myslí si Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Také podle infektologa Jiřího Berana přijde epidemie prasečí chřipky pravděpodobně dřív než ta sezonní.

Naopak ministerstvo zdravotnictví tvrdí pravý opak. „V nejbližším období neočekáváme pandemický výskyt prasečí chřipky. Spíš očekáváme, že nastane mnohem dříve výskyt sezonní chřipky,“ říká mluvčí Vlastimil Sršeň.

Kdy epidemie prasečí chřipky v Česku vypukne, nedokáže nikdo předpovědět. „Nicméně ta situace za poslední týden nebo několik málo dní pravděpodobně nasvědčuje tomu, že již ve velmi krátké době, v řádu dnů až týdnů, dojde k rozvoji chřipkových onemocnění, která v tuto dobu normálně nebývají pozorována,“ odhaduje Kynčl. „Bylo by spekulací, jestli se to rozvine rovnou, ale je to docela dost pravděpodobné,“ dodává.

Spoluautor nemocničních pandemických plánů Václav Chmelík předpověděl nástup pandemické chřipky už minulý týden. „Jsou zaseta ohniska, počty budou plynule narůstat,“ uvedl. „Někdy za měsíc za dva už bude hodně nemocných, možná dosáhneme vrcholu. Jak vysoký tento vrchol bude, nedokáže nikdo předpovědět,“ dodal.

Kynčl tento odhad opatrně podporuje. „V žádném případě bych s tím nemohl nesouhlasit. Je to dost reálné,“ uvedl.

Pokud by se takové prognózy potvrdily, může se stát, že silná vlna prasečí chřipky do Česka dorazí dříve než většina objednaných vakcín proti ní. První očkovací látky se očekávají na konci listopadu. Nejdříve přijdou na řadu lidé s největšími zdravotními riziky a také někteří zdravotníci.

Podle Sršně se ale ministerstvo toho, že vakcíny nebudou včas, neobává. Kolik lidí podstoupí očkování už v prosinci, se těžko odhaduje. Z plánovaných téměř milionu lidí určitě menšina. Vakcíny budou chodit postupně, jak je stihne výrobce dodat. „Předpokládáme, že první dodávka by měla obsahovat desítky tisíc vakcín minimálně,“ řekl Sršeň.

Současný nárůst prasečí chřipky podle něj navíc ovlivnily dva hromadné výskyty této nemoci ve školách v Táboře a Českých Budějovicích.

Jenže uváděná oficiální čísla nových případů nejsou konečná. Na rozbor se neposílá vzorek každého pacienta s projevy chřipky, ale jen těch, kde k tomu existuje zvláštní důvod, například komplikovaný průběh. Ve skutečnosti tak je nemocných i nakažených s prasečí chřipkou v Česku podstatně více.

Pokračování na straně 2

Epidemie prasečí chřipky začíná

Dokončení ze strany 1

Epidemie prasečí chřipky v Česku by se neměla příliš lišit od běžné epidemie sezónní chřipky. Nový vir ale napadá mladší lidi. Podle Jan Kynčla ze Státního zdravotního ústavu se rozhodně nemusíme obávat nástupu podobné situace, jaká je teď na Ukrajině. Letošní chřipková sezóna ale podle něj kvůli prasečí chřipce nebude patřit k mírným. V průměru přitom v Česku každý rok zemře v souvislosti s chřipkou dva tisíce lidí. Ještě teď mohou lidé snížit rizika očkováním proti sezónní chřipce. A to přesto, že podle Kynčla letos tento virus nebude nijak silný. „Očkování proti sezonní chřipce přesto má smysl. Onemocnění pandemickou chřipkou sice nezabrání, ale má přeci jen určitý efekt proti jejímu těžkému průběhu. Prokázalo to hned několik studií,“ uvádí Kynčl.

Nyní je počet nemocných s respirační infekcí na normální hladině pro toto období. V evropských státech už ale počet pacientů začíná růst. To je podstatně dřívější nárůst, než v jiných letech. „To je způsobeno výskytem nového pandemického viru chřipku,“ uvádí oficiální zpráva Státního zdravotního ústavu. „V nejbližší době lze v Evropě i v Česku očekávat další rozšiřování výskytu pandemické chřipky a zvyšování počtu nemocných,“ tvrdí ústav. O první vlně prasečí chřipky v Česku se mluvilo už o prázdninách, kdy na přelomu července a srpna přibývalo až 50 nemocných týdně. Pak se ale situace zklidnila a nárůsty už nebyly tak vysoké. Česko má zatím jednu oběť, ženu z Karlovarska. Úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu řadou dalších onemocnění. Prasečí chřipka postihuje nejčastěji lidi od 24 do 45 let.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč