Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Existuje elegantní cesta. Očkujme povinně všechny a zrušme omezení, říká biochemik Hostomský

Česko

  12:18
Společnost drží v šachu neočkovaní starší lidé, shodli se v nedělní Partii na CNN Prima NEWS odborníci. Podle nich není možné neustále držet lidi v restrikcích a omezovat jednu nebo druhou skupinu. Poukázali na to, že tím trpí kromě vzdělávání dětí převážně i ekonomika. „Uděláme to ještě třikrát a můžeme ekonomiku zavřít,“ řekl lékař a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

„Některá opatření byla historicky problematická. Vždy jsou epidemiologickým ideálem a tím je pro epidemiology zavřít se doma a nevycházet,“ dodal Kuba.

Podle něj musí stát zjistit, kde končí prosba nechat se očkovat, a kde musí vláda převzít zodpovědnost za zajištění důchodů pro další generace, ekonomiky, vzdělávání dětí. „V té chvíli se musí říct zbylým 15 % tak a dost, není možné, abyste drželi celou společnost v šachu,“ řekl ještě.

S jeho názorem souhlasili i ostatní diskutují - náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, epidemiolog Roman Prymula i biochemik Zdeněk Hostomský. „Byla bych spokojená, kdyby si každý starší osmnácti let vzal za své, že se nechá očkovat,“ řekla Vašáková.

Očkování je cesta k normálnímu životu

Diskutují se shodli na dalším postupu, jak z epidemie ven. Podle nich je potřeba, aby se lidé nechali očkovat. „Existuje elegantní cesta. Kombinace obého - nechte se prvně naočkovat a poté prodělejte covid,“ uvedl biochemik a bývalý ředitel výzkumu rakoviny ve Pfizeru Zdeněk Hostomský. Podle něj pak lidé budou mít skvělou imunitu.

Dodal, že kdyby záleželo na jeho rozhodnutí, šel by jinačí cestou, než nyní vláda. „Je lepší ignorovat opatření. Kdybych to mohl ovlivnit, nechal bych lidi naočkovat a otevřel společnost, tím to skončí. S virem se musíme naučit žít, ten neodejde, už tady bude,“ řekl Hostomský.

Za pravdu mu dala i náměstkyně Adama Vojtěcha Vašáková. Podle ní by se lidé měli naočkovat a na místech s vyšším počtem osob nosit respirátory.

Řekla, že koronavirus je proto, aby elimoval staré, přestárlé a dal je pryč. „Společnost si bude volit, zdali dá všanc staré a slabé a s nimi ty, pokud se zaplní špitály, kteří mají úplně jinou diagnózu a nebudou umírat na covid. Můžu dávat odborné rady, ale politici rozhodnou, kolik lidí bude obětováno,“ upozornila. 

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Experti rovněž diskutovali o očkování dětí od pěti do jedenácti let, pro něž minulý týden schválila Evropská léková agentura upravenou vakcínu. Shodli se, že je primárně potřeba očkovat starší skupiny obyvatel.

„Děti nechám očkovat nikoli z medicínského hlediska, ale čistě z byrokratických důvodů, aby mohly na kroužky a nechodily do karantény,“ přiznal Hostomský a s jeho názorem souhlasil i Kuba, byť podotkl, že má ještě malé děti.

Vzápětí varoval před hrozícím nebezpečím. „Bojím se, abychom nenaočkovali všechny děti a na jaře se nedivili, že máme zaplněné nemocnice seniory. Děti nebudou sterilní, budou se potkávat s virem. Kdybychom si představili společnost, kde budou naočkované všechny děti do dvanácti let a nikdo nad šedesát, garantuji, že by situace byla ještě horší než teď,“ vyslovil své obavy.

Prymula: Vánoční prázdniny měly být delší

Epidemiolog Prymula upozornil, že stát má v současné době nástroje, aby nařídil delší prázdniny studentů. „Máme nouzový stav, já bych v tom problém neviděl,“ řekl.

Reagoval tak na dotaz nakonec nezkrácených vánočních prázdnin dětí, na čemž se nedávno domluvili dosluhující ministr školství Roman Plaga a jeho pravděpodobný nástupce Petr Gazdík.

Vašáková na dotaz, co ministerstvo zdravotnictví k blížícím se svátkům chystá, prozradila, že lockdown není ve hře. „Nepočítáme s plošnými lockdowny, omezilo by se počet osob na akcích ve vnitřních prostorech,“ uvedla.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat