Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

S e-receptem do Chorvatska. Češi si mohou na dovolené vyzvednout léky

S elektronickým receptem mohou Češi vyzvedávat léky v Chorvatsku (ilustrační snímek) foto: Profimedia.cz

S elektronickým receptem mohou Češi od 12. června do některých lékáren v Polsku, od 28. června pak už i v Chorvatsku. Zatímco v Polsku dosud s e-receptem uspělo pouze 11 Čechů, protože lékárny se do systému přeshraniční spolupráce zapojují postupně, chorvatští lékárníci by měli být na české klienty připravenější.
  13:04

„Chorvatsko je do projektu přeshraniční preskripce zapojeno již od loňska, díky tomu je v zemi mnoho lékáren, kde běžně pracují se zahraničními e-recepty,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ústav zveřejnil na webových stránkách epreskripce.cz přehled konkrétních lékáren i s adresou, které už léky na český e-recept vydávají.

„Aktuálně je na seznamu 1 340 chorvatských lékáren. Lidé je najdou i ve městech, která dobře znají ze svých cest, například v Záhřebu, Splitu, Dubrovníku či Zadaru. Kdo bude potřebovat v Chorvatsku vyzvednout léky na elektronický recept, nemusí zkoušet namátkově, ale stačí nahlédnout do tabulky na našem webu,“ radí Storová.

Podle ní zatím systém eRecept umožňuje pouze jednostrannou spolupráci s Chorvatskem. Ale dokončují se procesní kroky, které umožní uplatnění chorvatských e-receptů v Česku. „Zapojení lékáren do přeshraniční výměny e-receptů je však ve všech státech dobrovolné,“ dodala Storová.

Polští pacienti už si v Česku léky vyzvednout mohou, ale zatím se zapojilo málo lékáren a ne všichni Poláci vědí, že si předem musí zvolit změnu e-receptu na přeshraniční ve svém online účtu.

Jak funguje výdej léků v cizině

Český pacient musí v zahraniční lékárně předložit svůj identifikační doklad, tedy pas nebo občanský průkaz, a stejně jako doma ukázat identifikátor elektronického receptu v SMS, e-mailu nebo aplikaci.

Lékárník v zahraničí se spojí s českým systémem eRecept a ověří identitu pacienta, platnost e-receptu a možnost vydání léčiva. Při výdeji se bude farmaceut orientovat podle léčivé látky, neboť obchodní názvy léčiv se mohou v různých zemích lišit. Díky centrálním evropským číselníkům a katalogům dostane lékárník prostřednictvím systému kompletní informace o účinných látkách, formě, množství a dávkování tak, aby mohl spolehlivě posoudit, jaký lék vydat. Vše bude uvedeno v úředním jazyce dané země.

Jakmile pacient dostane svůj lék, lékárna odešle informace o výdeji do země, která vystavila e-recept. Předepisující lékař tak bude mít v lékovém záznamu možnost ověřit, zda si pacient léky vyzvedl.

I v případě, že lék částečně nebo plně hradí zdravotní pojišťovny, pacient zaplatí v zahraniční lékárně jejich plnou cenu a pak se obrátí s žádostí o úhradu na svou pojišťovnu. Stejný postup platí také u léků vydávaných v zahraničí na listinný recept s razítkem. „Technicky je do budoucna možné přejít i na automatizovanou formou elektronického vyúčtování,“ nastínila ředitelka SÚKL Irena Storová. A dodala, že i po spuštění elektronické preskripce zůstává zachována možnost předepisování listinných receptů, které je možné uplatnit ve všech zemích Evropské unie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!