Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Etika bude povinná, plánuje ministr

Česko

Od září se na školách vyučuje volitelný předmět etická výchova. Nově by se jí měli učit i na fakultách

PRAHA Uprostřed třídy stojí děti v kruhu. Učitel dá jednomu z nich do rukou klubko provázku. Žák si provázek omotá kolem dlaně, vybere někoho na protější straně kruhu, kdo mu s něčím pomohl, poradil, půjčil mu něco nebo si s ním hrál. Za to mu poděkuje a klubko mu pošle. Tento žák si opět provázek omotá kolem dlaně, vybere si dalšího spolužáka, kterému za něco poděkuje a opět mu pošle klubko. Jak si děti vzájemně předávají klubko a přitom říkají, čím si pomohly nebo udělaly radost, vzniká mezi nimi takzvaná síť přátelství.

Na Základní škole Sušice právě probíhá etická výchova. Jde o první tematickou oblast, kterou učitel Vojtěch Šmídl nazval Nejsem sám – poznávám se s druhými.

Právě od letošního školního roku totiž na základních školách mohou vyučovat nový předmět s názvem etická výchova. Díky té by se měly zlepšit vztahy ve třídách. Má zabránit šikaně, naučit žáky projevovat soucit s lidmi, kteří mají těžkosti, nezávidět si či nacvičovat asertivní chování. To vše pomocí zážitkové metody, diskusí a pomocí scének ze života.

Etická výchova jako povinný předmět „Podle průzkumu z roku 2009 se 74 procent rodičů domnívá, že disciplína a pořádek ve škole jsou nyní horší než za dob, kdy oni sami byli na základní škole,“ vysvětluje ministerstvo školství důvody nutnosti zavedení předmětu do škol.

Protože je předmět nepovinný, zatím ho do svých osnov zařadila asi stovka škol. A to chce ministr školství Josef Dobeš (VV) změnit. Líbilo by se mu totiž, aby byla etická výchova povinným předmětem. „Musí to ale vzejít z velké diskuse, tlak by byl chybou,“ řekl LN ministr s tím, že o zavedení etické výchovy do škol se mluví již čtrnáct let.

Tím ale plány ministra nekončí. Chce navíc, aby se etická výchova stala akreditovaným předmětem na pedagogických fakultách. „Byl bych rád, aby etika byla jedním ze základních kamenů, jak formovat učitele,“ dodal. Akreditovat etickou výchovu na fakultách by chtěl do konce svého působení na ministerstvu – tedy do čtyř let.

Nový předmět má ale nejen mnoho příznivců, ale i řadu odpůrců. Odborníci o její úloze a smysluplnosti diskutují stejně vášnivě, jako diskutují odborníci a veřejnost o sexuální výchově na školách.

Obě témata za sebou mají i protesty proti příručkám, které k jejich výuce vznikly. Nejprve ministerstvo stáhlo ze svých stránek příručku pro učitele o sexuální výuce. Proti jejím pasážím u ministra protestovali zástupci Výboru na obranu práv rodičů. Nedávno ministerstvo zase na doporučení etického fóra stáhlo ze seznamu doporučené literatury metodické materiály, na které si stěžovali aktivisté z homosexuálního spolku Charlie. Podle nich byla část publikace homofobní a zatížena konzervativním a náboženským nazíráním.

Do podoby etické výchovy chce ale vstoupit i evangelická církev. V Česku totiž vznikla takzvaná síť křesťanských učitelů, kteří by se na podobě nového předmětu chtěli podílet.

***

ETICKÁ VÝCHOVA V PRAXI

* Etická výchova se na českých školách vyučuje od září tohoto roku. Jde o volitelný předmět, je na školách, zda ho do výuky zařadí. * Ve většině evropských zemí je etická výchova jedním z povinně volitelných předmětů. Žáci si zpravidla vybírají mezi etickou a náboženskou výchovou. Jako samostatný předmět ji mají na Slovensku, v Německu či ve Finsku. * Díky tomuto předmětu by se mělo zlepšit chování žáků. Podle zkušeností po jejím zavedení ubývá sporů a hádek, žáci se dokážou svěřovat učitelům s problémy, více respektují ostatní spolužáky a ubývají výchovné problémy.

Autor: