Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NKÚ: Kvůli chybě ministerstva hrozí ztráta stovek milionů

Evropa

  8:40aktualizováno  9:02
PRAHA - V operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost by Evropská unie podle NKÚ nemusela proplatit až několik set milionů korun. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České Republiky projekty špatně vybíralo i kontrolovalo. Vyplývá to ze zprávy šetření NKÚ.

Sídlo NKÚ v Praze. foto: ČTK

Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, kde kontroloval 43 individuálních projektů za 145,8 milionu korun, mezi nimi i tzv. projekty "EU peníze školám".

Jeho prověrka odhalila na ministerstvu školství nedostatky v hodnocení, výběru i kontrole projektů, sdělila to mluvčí NKÚ Olga Málková.

Z kontrolního šetření úřadu vyplývá, že téměř 124 milionů by měla zaplatit Evropská unie. Kontroloři však našli zásadní nedostatky hned v několika oblastech. Ministerstvo školství nepředložilo monitorovacímu výboru ke schválení všechna výběrová kritéria projektů. Porušilo tak evropské předpisy a tím pádem hrozí, že by EU nemusela proplatit dotace ve výši několika set milionů korun.

Nakupovali vybavení, které nesouviselo s projektem

Při výběru projektů bylo podle kontroly klíčovým problémem vysoké riziko subjektivního hodnocení. O projektech totiž rozhodoval vysoký počet členů výběrových komisí, kteří byli podjatí. "Měli vztah k projednávaným projektům. A i když při projednávání takového projektu odešli z jednací místnosti, což nebylo pravidlem, mohli celkový výsledek ovlivnit tím, že hlasovali i o konkurenčních projektech. Ministerstvo nevhodným složením výběrových komisí riskuje zpochybnění jejich nestrannosti i objektivnosti samotného výběru projektů," popsal úřad.

U čtyř projektů například výběrová komise zcela změnila hodnocení, nejdřív je nedoporučila k financování, na následném mimořádném zasedání jim ale dala zelenou. Obrat přitom nijak nevysvětlila. "U těchto čtyř projektů tak kontroloři konstatovali porušení rozpočtové kázně ve výši 56,1 milionu korun," vyčíslil NKÚ. Zjednodušený systém financování v rámci projektů EU peníze školám pak umožňoval příjemcům dotací nakupovat i vybavení, které nijak nesouviselo s konkrétním projektem, například nábytek nebo bílou techniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Dílčí dotační program Počáteční vzdělávání má podle NKÚ velmi obecně nastavené cíle, takže není možné vyhodnotit efektivitu vynaložených peněz.

"Resort také špatně monitoruje jednotlivé oblasti, na které se operační program zaměřuje. Například vůbec neměří zlepšování rovných příležitostí dětí ve většině oblastí vymezených v operačním programu," popsal úřad.

Podle NKÚ navíc ministerstvo školství ve výročních zprávách za roky 2008 až 2010 předkládalo Evropské komisi v řadě případů nesprávné informace o tom, jak se operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost rozvíjí. "Resort školství selhává i při kontrole veřejných zakázek, které vypisují příjemci dotací," uvedl NKÚ.

Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má dlouhodobě problémy, ministr školství Petr Fiala už se nechal slyšet, že ČR z něj nejspíš nestihne vyčerpat čtyři až pět miliard korun. Na vině jsou prý nekvalitně připravené projekty a zpožďování. V polovině září vláda schválila návrh na převedení peněz z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost do programu Lidské zdroje a zaměstnanost; letos by to měla být jedna miliarda korun a příští rok 1,6 miliardy Kč.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!