Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU dá do energetiky bilion eur

Česko

BRUSEL Evropská unie bude muset v příštích deseti letech investovat do energetiky bilion eur, tedy téměř 25 bilionů korun. Vyplývá to z energetické strategie do roku 2020, kterou včera představila Evropská komise.

Brusel navrhuje, aby energetické projekty, které mají strategický význam pro evropskou sedmadvacítku, mohly snadněji a rychleji získat stavební a další povolení. „Aby se strategické projekty urychlily, Evropská komise navrhuje jednodušší a kratší stavební povolení. Unie by měla stanovit maximální dobu pro udělení povolení a získání případných dotací EU,“ uvádí energetická strategie.

Týkalo by se to především obrovských projektů, které zasahují více členských států EU. Za typický příklad lze považovat například vybudování větrných elektráren v pobřežních vodách Severního a Baltického moře, které plánuje hned několik energetických společností. Celkový instalovaný výkon má dosáhnout 140 tisíc MW. Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín dosahuje dvou tisíc MW.

Komise si od těchto úprav slibuje, že do roku 2015 bude v Evropské unii existovat kompletní energetický vnitřní trh. V podstatě to znamená, že všechny členské státy budou navzájem propojeny energetickými sítěmi, což by je mělo lépe uchránit od případných výpadků dodávek. „Do roku 2015 nezůstane žádný členský stát izolovaný,“ uvedla komise.

200 dolarů za barel ropy Strategickou důležitost má mít pro EU i výzkum. Podle Bruselu by se členské státy měly soustředit na tyto základní oblasti: takzvané chytré sítě, vývoj druhé generace biopaliv a úspory v obydlených oblastech.

Evropská komise by měla rovněž v polovině příštího roku navrhnout investiční pobídky pro majitele domů, které by je měly vést právě k energetickým úsporám. Úspory by měly dosáhnout do roku 2020 až 20 procent proti současnému stavu, každá domácnost by tak měla ušetřit v průměru až tisíc eur ročně, tedy až 25 tisíc korun.

Komise si slibuje, že nová strategie by měla snížit i závislost Unie na dovozu energie. Volání po masivních investicích přichází jen den poté, co Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila odhady, že dodávky ropy dosáhnou vrcholu v roce 2035 a barel ropy bude stát až 200 dolarů, v současnosti se pohybuje kolem 80 dolarů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...