Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

EU odmítla zaregistrovat Tarzanův křik

Česko

Ani grafické znázornění s detailním rozdělením na pět fází nepřimělo úředníky, aby proslulému skřeku dali obchodní značku. LONDÝN Tarzanův pověstný pokřik kdysi vládl džungli, ale na evropské byrokraty zřejmě vliv nemá. Ti totiž po právní bitvě trvající deset let odmítli charakteristický pokřik filmového opičího muže zaregistrovat jako obchodní značku.

O to usiloval správce majetku amerického spisovatele Edgara Rice Burroughse, stvořitele Tarzana. Při využití tohoto zvuku jako vyzváněcí melodie, v reklamě nebo v počítačových hrách by to znamenalo zajisté velké příjmy. Úřad EU pro udělování obchodních značek v rozhodnutí uvedl, že je možné chránit zvuky, které lze zachytit hudebními notami, ale že Tarzanův pokřik tyto podmínky nesplňuje.

V žádosti o zaregistrování obchodní značky se uvádí, že Tarzanův řev má pět různých fází: první je táhlá, ve druhé se zvuk podobá jódlování, následuje opět táhlý zvuk, ale s vyšší frekvencí, znovu jódlování a nakonec táhlý zvuk s počáteční frekvencí. K žádosti byl přiložen spektrogram Tarzanova řevu, který pochází z prvního mluveného filmu o Tarzanovi s Johnnym Weissmüllerem v hlavní roli.

Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu ale namítá, že grafické znázornění zvuky jasně nevysvětluje. „Není možné z obrázku poznat, zda je popsaný zvuk lidským hlasem, nebo něčím jiným, například zvukem houslí, zvonků, nebo dokonce štěkáním psů. Podle spektrogramu nebude nikdo schopen Tarzanův pokřik reprodukovat a pro zábavu si nikdo spektrogramy nečte.“

Stephen James ze společnosti R G C Jenkins & Co se sídlem v Londýně, která žádost o registraci podala, řekl: „Strávil jsem deset let tím, abychom získali pro Tarzanův pokřik obchodní značku, ale je problém dát tyto zvuky na papír.“

James podal další žádost, v níž je už zvukový záznam, jak to umožňují nová pravidla Evropské unie.

Autor: