Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Euro ubráníme, zní z Davosu

Česko

Letošní zasedání Světového ekonomického fóra se nese v duchu odeznívající krize

DAVOS Finanční i ekonomická krize je za námi, musíme jen vstřebat její důsledky a najít nová řešení, jak jí předcházet, shodují se účastníci Světového ekonomického fóra v Davosu. Letos se ho účastní rekordní počet ekonomů, bankéřů, politiků, obchodníků i myslitelů z celého světa. Jedním z hlavních témat je budoucnost eurozóny. Na její odolnost či případný krach se názory různí.

S nebývale ostrým projevem včera před účastníky fóra vystoupil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Prohlásil, že on ani německá kancléřka Merkelová nenechají euro nikdy padnout, mimo jiné proto, že je symbolem evropské identity. „My jsme naprosto odhodláni euro bránit,“ řekl Sarkozy. Spekulantům proti euru důrazně doporučil, aby si na své peníze dávali „velký pozor“.

Velké problémy však eurozóně předpovídá známý newyorský ekonom Nouriel Roubini. „Pravděpodobnost, že se nějaký slabší člen rozhodne opustit monetární unii během příští dekády, je mezi 40 a 50 procenty,“ řekl v Davosu deníku Die Welt.

Sarkozy také zmínil, že je nutné modernizovat mezinárodní regulační systém. Mezinárodní měnový fond by podle něj měl získat novou pravomoc, stanovovat pravidla k měření nerovnováhy v obchodě i na měnových trzích.

Celosvětová ekonomika se letos bude podle Zhu Mina, poradce MMF, probouzet z krize „třírychlostním“ tempem. Zatímco rozvojové země porostou více než šestiprocentním růstem, pokulhávat za nimi budou s tříprocentním růstem USA a dvouapůlprocentní růst zemí eurozóny. Teoretizování o růstu ekonomik se chopil i miliardář George Soros. „Samotná Evropa se rozvíjí dvěma rychlostmi. Rychleji se rozvíjející část Evropy, jako třeba německá ekonomika, táhne potápějící se část Evropy,“ řekl Soros, který včera v Davosu propagoval vznikající Institut pro nové ekonomické myšlení, v němž bude mimo jiné šest nositelů Nobelovy ceny zkoumat důsledky finančních krizí.

„Vcházíme do pětiletého období, kdy nad námi visí dluhy, které budou zdržovat rozvoj vyspělých zemí,“ míní Ken Rogoff, harvardský profesor zabývající se soukromou i státní zadlužeností ve vyspělých ekonomikách.

Rozvojové země, které dost možná již překonaly tento název, mají v letošním ekonomickém fóru velké slovo i zastoupení. Počet zástupců firem ze zemí označovaných zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) letos tvoří více než osminu z celkových dvou a půl tisíce účastníků.

Ruský president Dmitrij Medveděv v Davosu vyzval MMF, aby do světového koše měn zahrnul také měny zemí BRIC, které MMF vynechává také proto, že jüan stále není směnitelný.

***

Francouzský prezident Sarkozy v Davosu

Pokud si někdo myslí, že se vzdáme eura, pak vůbec nic nechápe o psychologii evropských zemí. Vy, kteří chcete spekulovat proti euru, si proto dávejte na své peníze velký pozor!!!

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...