Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Euroapokalypsa

Česko

Osobní výpisky ze světové četby

ROZCESTNÍK

Lidé prahnou po apokalyptických vizích, zvláště jsou-li okořeněny konspirací. To přece „oni“ nám tají pozadí 11. září 2001, blížící se konec civilizace i fakt, že nás zničí globální oteplování... A tak je to i s krachem eura, ukazuje v listu FAZ Melanie Amannová (Konspirační teorie: apokalyptici ohlašují konec eura). Turbulence v Řecku a Irsku se odrážejí na serveru Hartgeld.com rakouského informatika Waltera Eichelburga, jenž předpovídá krach eura nejpozději na jaro 2011. Již koncem roku 2009 prý šéf Bundesbanky „ukazoval skupince lidí“ nově vytištěné německé marky, což Eichelburgovi řekly „nejvyšší vládní a bankovní kruhy Německa“. Proto stanovil zánik eura na 16. května 2010. Proč se nic nestalo? Inu proto, že kancléřka pod tlakem Sarkozyho & spol. nové bankovky deponovala na neznámém místě. „Podcenil jsem,“ píše Eichelburg, „jak politika zvládá oddalování konce systému.“ Anarchista by to neřekl lépe, jenže apokalyptici mají zásobník plný argumentů.

„V posledních dnech zavíraly banky dříve kvůli provozním poradám. To je pozoruhodné,“ zní hlas z Hannoveru. Že by školení pro měnovou reformu? Jinde jsou podezřelé „zvláštní dodávky potravin“, nové pokladny v samoobsluze či prázdný bankomat. Ale pozor, ještě podezřelejší je plný bankomat vydávající buď nápadně použité, nebo zas nápadně nové bankovky. Podezření vyvolává i „hodně dobrých filmů ve veřejnoprávní televizi“ či křečkování při nákupech potravin. Ty příznaky důvěrně známe z éry komunismu. Znamenají v dnešním Německu, že elity před společností něco tají, nebo že se tou společností šíří virus apokalypsy a konspirace? Uvidíme za dva roky - 21. prosince 2012 - přece bude konec světa podle mayského kalendáře.

* * * Chcete-li si od konspirací oddechnout, sáhněte po týdeníku Der Spiegel. Ten objasňuje, jak je to s apokalyptickým stoupáním mořské hladiny. Kdo si představuje Zemi jako ideální kouli, dojde k závěru, že voda uvolněná z tajících ledovců zvyšuje hladinu oceánu zcela rovnoměrně. Oceánograf Detlef Stammer líčí, jak je to ve skutečnosti. Zaprvé: detailní data o mořské hladině všude na Zemi máme až od Vánoc 1992, od zprovoznění příslušné družice - chybí tedy dlouhodobé srovnání. Zadruhé: data doložila, že hladina světového oceánu není ideálně rovná, ale boulí se. Zatímco v Indickém oceánu je 100 metrů pod abstraktní nulou, u Islandu 60 metrů nad ní. Tak se projevuje gravitace, konkrétně přitažlivost mas sopečného magmatu na Islandu. Zatřetí: hladina světového oceánu skutečně stoupá asi o 3 mm ročně, jenže voda uvolňovaná z tajících ledovců (asi 237 km3 ročně) se na tomto nárůstu podílí jen necelou třetinou -důležitější je termický jev, tedy že ohřáté vodní masy v oceánu zvětšují svůj objem, jak nás to učili ve fyzice pro 8. třídu. Takže samotné ledovce apokalypsou nehrozí.

* * * Amerika si připomene nejspornější událost své historie - blíží se 150. výročí občanské války (už za dva týdny, neboť 20. prosince 1860 se od Unie jako první otrokářský stát odtrhla Jižní Karolína). Slovo vzpomínat je tu příhodnější než slavit, neboť - jak píše Katharine Seelyeová v New York Times -Jih dodnes nemá moc důvodů k oslavám. To pochopí i našinec obeznámený s válkou Severu proti Jihu jen skrze četbu, filmy či trampskou výstroj. Článek v NYT ale otevírá oči v detailech. Třeba v tom, proč bude 150. výročí silnější, než byla kulatá stovka. Ta se totiž sešla s vrcholícím bojem za občanská práva v době, kdy byl Jih ještě do značné míry rasově segregovaný. Kongres tehdy navrhl oficiální výroční výbor, ten však ztratil věrohodnost, když se chtěl sejít v segregovaném hotelu. Výraz „to by se dnes stát nemohlo“ podléhá inflaci. Používáme ho častěji, než by bylo záhodno. Ale v tomto případě je namístě.

* * * Server nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot (www.ynetnews.com) píše, že novým šéfem Mosadu byl jmenován Tamir Pardo. Nejde o tu zprávu, ale o její kontext. Proč je ta informace tak banální, že ji ani nešíří česká média? Protože rozvědka Mosad už nemá takový konspirační nimbus jako kdysi. Ještě před patnácti lety zákon zakazoval zveřejnění pouhého jména, natož plné identity a tváře šéfů izraelských tajných služeb. Ještě v roce 1995 by se psalo, že byl jmenován „pan P.“. Změna toho zákona v polovině 90. let byla jedním z prvních praktických dopadů vlivu internetu na politiku. K tomu dodejme, že dopady nové bubliny WikiLeaks jsou v Izraeli malé, neboť ta témata už probrala tamní média.

* * * Pěkný zásek zato přináší web televize Al-Arabíja. Záběry Google Earth dokládají, že na střeše sídla íránských aerolinek v Teheránu se skví Davidova hvězda (foto na www.alarabiya.net/articles/2010/11/29/127842.html). Jak je to možné? Podle íránských médií budovu stavěli - ještě za šáha - Izraelci. Vsaďte se, že apokalyptici z toho něco vyvodí.

***

Pěkný zásek přináší web televize Al-Arabíja. Záběry Google Earth dokládají, že na střeše sídla íránských aerolinek v Teheránu se skví Davidova hvězda.

O autorovi| ZBYNĚK PETRÁČEK, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!