22. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Eurodotace se stranickou knížkou: 6 z 12 nejúspěšnějších hoteliérů má politické konexe

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Luxusní hotel ve Frýdlantu vypadá nakonec zcela jinak, než tato vizualizace. Stará buda šla totiž kvůli špatné statice k zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní hotel ve Frýdlantu vypadá nakonec zcela jinak, než tato vizualizace. Stará buda šla totiž kvůli špatné statice k zemi. | foto: rada-severovychod.cz

PRAHA Jako by u eurodotací platilo nepsané pravidlo: s nejvyšší podporou mohou počítat podnikatelé, kteří mají vazby na ODS či ČSSD. A vůbec největší šance mají ti s konexemi v obou partajích.

Nejde přitom o nepodložené, subjektivní tvrzení. Server Lidovky.cz dohledal vztahy 12 podnikatelů, kteří v posledních letech získali na stavbu či rekonstrukci soukromých hotelů nejvyšší eurodotace. Minimálně u šesti z nich je možné bezpečně doložit kontakty ve stranách, které ovládají regionální operační programy.

Největší podezření z klientelistických vazeb se podařilo identifikovat u problematického ROP Severozápad. Ano, jde o týž regionální operační program, u něhož Evropská unie kvůli chybám požaduje vrácení více než dvou a půl miliardy korun. Právě v tomto úřadu opakovaně zasahovala protimafiánská policejní jednotka a konečně vůči ROP Severozápad je nejkritičtější i závěrečná zpráva evropského úřadu na odhalování podvodů OLAF.

12 nejvyšších dotací na projekty hotelů a penzionů
PříjemceProjektDotace v korunách
Lázně LuhačoviceWellness hotel Alexandria84 994 516
Richard KučíkHotel **** Čeladná81 539 656
Antonie HotelsVícehvězdičkový hotel Frýdlant80 784 000
EKOFIN PCHotelový komplex Větruše68 104 686
Technická univerzita OstravaÚprava kolejí na hotel59 671 656
Hotel Praha JablonecMultifunkční podnikatelská nemovitost 58 174 021
Toonan Lípa Centrum - Aparthotel 55 721 104
Regata Čechy Dostavba hotelu Port51 765 560
Clitia Hotel Rajská zahrada51 055 495
Czech republic InvestmentHotel Vinohrady v Chomutově50 735 559
President securitiesHotel 99 Chomutov49 295 865
President securitiesAparmány 99 Chomutov47 507 011

Z programu určeného pro Ústecký a Karlovarský kraj nejvíce peněz na hotelové projekty inkasovala firma, kterou dříve ovládal současný primátor Ústí nad Labem Vít Mandík z ČSSD. Veleúspěšný byl i podnikatel a člen regionální rady ústecké ODS Ahmad Raad. Tomu se podařilo získat téměř sto milionů korun na dva hotely, které vyrosly v centru Chomutova hned vedle sebe a jsou spojeny chodbou.

"Jádro problému spočívá v přílišném vlivu krajských zastupitelů a dalších regionálních politiků na úřednické vedení operačních programů," vysvětluje Jiří Fiala ze sdružení Naši politici, které sestavilo žebříček nejvyšších dotací hotelovým komplexům. "Tento nevhodný způsob rozdělování dotací umožnil vytvoření rozsáhlých klientelistických a korupčních sítí, které ve svém výsledku výrazně omezují efektivitu a přínos evropských dotací," dodává.

Hotely postavené/opravené z eurodotací

Pro zvětšení rozklikněte

Servery Lidovky.cz detailně zmapoval vazby "hoteliérů" stavějících z dotací na politické strany a politiky

Hotel 99 a Apartmány 99

Na dva luxusní hotely v centru Chomutova - Hotel 99 a sousedící Apartmány 99 - získal ústecký politik a podnikatel Ahmad Raad (ODS) bezmála 97 milionů korun v podobě eurodotací. Dalších 17 milionů mu na tyto projekty přidala z veřejných prostředků sama rada ROP Severozápad. (Třetí hotel, který se do TOP 12 nedostal, ale je též dotovaný z evropských peněz, vystavěl v Kadani.)

Vysoký příspěvek na čtyřhvězdičkový chomutovský hotel je však jedním z důvodů, proč je pozastaveno proplácení tamějších dotačních projektů. "Právě případ tohoto hotelového komplexu je křiklavou ukázkou střetu zájmů a vzbuzuje závažná podezření z porušování dotačních pravidel Evropské unie i zákonů  České republiky," tvrdí Jiří Fiala z projektu FondyEU.eu.

Raadovy kontakty totiž podle Fialy sahají nejen k ústecké ODS včetně bývalého hejtman Jiřího Šulce (ODS), který do června loňského roku předsedal radě ROP Severozápad, ale patří i do úzkého okruhu severočeských podnikatelů. Sedí například v představenstvu firmy Talwin po boku šedé eminence Alexandra Nováka (dříve ODS) odsouzeného za korupci. Firma vešla ve známost především kvůli načerno postavené solární elektrárně v Moldavě na Teplicku.

Na propletenci krajských politiků a podnikatelů, který zalarmoval bruselské euroúředníky, ale sám Raad neshledává nic podezřelého. "Nevěděl jsem, že nesmím požádat o dotaci, protože znám některé místní politiky. Nevěděl jsem, že nesmím požádat o evropské dotace, protože jsem členem ODS," podotkl jízlivě, když o jeho vazbách informovala média.

Hotel Miura

V podbeskydské vesničce Čeladná přímo u golfového hřiště vyrostl moderní hotel Miura. Na jeho vybudování přispěla EU částkou 81,5 milionu korun - druhou nejvyšší, kterou v posledních letech na stavbu ubytovacích zařízení v Česku uvolnila.

Za projektem stojí místní podnikatel Richard Kučík. Komu přijde jméno povědomé, nemýlí se. Muž stejného jména půjčil bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi (dříve ČSSD) 13,5 milionu korun na nákup třetinového podílu ve společnosti Moravia Energo, který následně prodal za 110 milionů a rychle tak zbohatl. Grossův věřitel je syn-jmenovec Richarda Kučíka, majitele hotelu Miura. Kučík s Grossem se zas znají s Robertem Sýkorou, exnáměstkem průmyslu a obchodu z doby Zemanovy vlády, od kterého Gross za peníze Kučíka akcie odkoupil.

Hotel Antonie

Ve městě Frýdlant na severu Čech vyrůstá čtyřhvězdičkový hotel Antonie. Jeho majitelem je Jindřich Řehák, který jako obviněný figuruje v korupční kauze Davida Ratha. Na hotel mu EU přispívá částkou bezmála jednaosmdesát milionů korun a sumu navýšil ještě příspěvek z veřejných rozpočtů 15 milionů. VÍCE ČTĚTE ZDE

Řehákovy vazby nevedou jen k bývalé středočeské ČSSD. Slavnostního otevření první etapy výstavby hotelu Antonie se v červnu zúčastnil 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Řehák mu o pár měsíců později poslal příspěvek 200 tisíc korun na jeho prezidentskou kampaň. Poté, co média na dar od muže stíhaného v kauze Rath upozornila, Sobotka částku vrátil s tím, že přišla bez jeho vědomí.

Hotel Větruše

Zajímavé a dosud nevyjasněné pozadí má dotace na dostavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem. Čtyřhvězdičkový areál, otevřený teprve loni v prosinci, vyrostl i díky 68miliovému příspěvku z evropských fondů. Také na něj ukazují bruselští úředníci, když zdůvodňují pozastavení dotačních programů.

O dotaci požádala v roce 2010 firma Ekofin. V té době byl jejím jednatelem současný primátor Ústí Vít Mandík (ČSSD). Jak nedávno napsal deník Insider, společnosti se tehdy nedařilo a její hospodaření skončilo v minusu. Přesto se na jejím účtu náhle objevilo 60 milionů korun, které měly být zárukou, že Ecofin má stavbu z čeho financovat.

Odkud se na účtu peníze vzaly, však ani současný jednatel firmy Jiří Dušek, ani bývalý - primátor Mandík - nechtějí prozradit. Na žádost serveru Lidovky.cz o rozhovor primátor nereagoval. Podle MF Dnes by však za půjčkou mohl stát vlivný podnikatel Radko Vrbík. Jeho jméno vešlo do povědomí obyvatel Ústí kvůli jeho snaze postavit si dům na místě dětského hřiště. Vydané stavební povolení ale magistrát po protestech místních stornoval.

Hotel Praha

Za krkolomným názvem dotačního projektu "Rekonstrukce brownfieldu na multifunkční podnikatelskou nemovitost" se skrývá přestavba kdysi slavného hotelu Praha v Jablonci nad Nisou. Ten nyní slouží jako obchodní pasáž a kancelářské sídlo. Budova dostala novou střechu, upravila se její statika a zvenku ji zdobí nová fasáda. Na tyto úpravy čerpala firma Hotel Praha Jablonec částku 58 milionů z evropských fondů. (Sedm milionů později kvůli stavebním úpravám musela vracet.)

Jejím jednatelem je Ivo Palouš, který svého času stál ve vedení města Liberec. Nynější předseda LEV21 v Libereckém kraji působil jako náměstek pro rozvoj a územní plánování primátora Jiřího Kittnera (ODS). Kvůli údajně vnitrostranickým problémům však ze strany na konci září 2009 odešel. 1. října přidělil Operační program Severovýchod firmě částku 58 milionů a v prosinci se Palouš stal jejím jednatelem.

Že by měl z pozice náměstka jakýkoli vliv na zisk dotace, však odmítl. "Když pan Schubert (bývalý jednatel) o dotaci žádal, tak jsem ještě vůbec neměl ponětí, že nějaký hotel Praha v Jablonci existuje," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Palouš. 

Hotel Vinohrady

Padesát milionů získala firma Czech republic Investment (CRI) na rekonstrukci vojenské ubytovny v Chomutově. Proměnit se má v kulturní centrum a také hotel. Jak popsal Deník.cz firma je personálně propojena se společnostmi, které mají blízko k CV Relax chomutovského politika za ODS Zdeňka Fojtíka.

Předsedkyně představenstva CRI Michaela Šultová je příbuznou Zdeňka Fojtíka. Spojuje ji s ním také práce pro další firmu, která sídlí ve stejném domě jako Fojtíkova společnost. Politik už dříve ale jakoukoli spojitost odmítl a zvažoval, že se bude bránit soudní cestou.

Fojtík není osoba bez konexí. Za starostování odsouzeného Alexandra Nováka v Chomutově se dostal k lukrativnímu pronájmu areálu Kamencového jezera, kde radnice postavila golfový klub. V něm se poté začala scházet elita chomutovské ODS.

  • 17Diskuse
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz