Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eurokomisař do čtrnácti dní, premiér chce urychlit jednání

Evropa

  16:09
PRAHA - Premiér Jan Fischer chce rozhodnout o jménu nového českého eurokomisaře do čtrnácti dní. Rozhodl se proto urychlit jednání se stranami a na tiskové konferenci dnes znovu zopakoval, že by preferoval shodu na jednom jméně.

Premiér Jan Fischer foto: ČTK

 Pokud toho politici nebudou schopni, vláda eurokomisaře vybere sama. V této souvislosti odmítl spekulace, že by "vládním" kandidátem do komise Josého Barrosa mohl být Marek Mora, nynější náměstek ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho.

"Ještě nevím přesně, kam je pozvu. Smyslem toho setkání bude, abychom otestovali, zdali jsme schopni najít shodu na jednom kandidátovi z těch, které předložili," přiblížil dnes Fischer téma jím plánovaného setkání s lídry stran. Snahu o urychlení procesu, který se původně čekal přibližně o týden delší, premiér zdůvodnil "informacemi z bruselských útrob". Země EU tedy už začaly o jménech a portfoliích kandidátů neoficiálně vyjednávat.

"Nerad bych dopustil, abychom byli úplně na chvostu," poznamenal Fischer.

Političtí předáci zatím na jeho výzvu prezentovali své návrhy a v médiích okamžitě začali zásadně odmítat kandidáty nominované politickými soupeři.

ČSSD navrhla prodloužit angažmá svého někdejšího předsedy a nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. Více čtěte zde

Vladimír Špidla.

ODS prosazuje bývalého vicepremiéra pro evropskou problematiku Alexandra Vondru. Právě dosažení shody těchto dvou rozhádaných stran bude pro úřednického premiéra zřejmě největším oříškem.

KDU-ČSL nabízí exministra Pavla Svobodu, Strana zelených neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara a komunisté europoslance a jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Jméno Marka Mory zmínil v nedělní televizní diskusi moderátor České televize. "Nevím o tom nic, neví o tom Marek Mora," reagoval dnes předseda vlády. Vadí mu prý, že Mora, který nyní vede české vyjednávání o trvalé výjimce, již žádá prezident Václav Klaus před podpisem lisabonské smlouvy, se tak díky "virtuální realitě" stal předmětem politického boje. "Tato země ho potřebuje... tak ho neznervózňujme," poznamenal premiér.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!