Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Unie hrozí Dobešovi: Česko může přijít o peníze z fondů

Česko

  12:56
BRUSEL - Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor na páteční schůzce v Bruselu varoval ministra školství Josefa Dobeše, že Česko může přijít o peníze z fondů EU. Jde prý o desítky milionů eur (stamiliony až miliardy korun). Situace je vážná, řekl Andor novinářům.

Ministr školství Josef Dobeš. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Klíčová výtka, kterou komise vůči ČR má, se týká způsobilosti projektů - tedy toho, zda jsou unijní fondy používány tak, jak by měly podle stanovaných cílů. "To je zásadní otázka," podotkl Andor. "Zjistili jsme vážná pochybení," dodal rovněž v reakci na dotaz, zda jsou české programy špatně připravené.

PSALI JSME:

"Může to dosáhnout výše desítek milionů (eur), pokud ne víc," řekl Andor ohledně možných ztrát ČR. "Ministr se mnou souhlasil, že situace je vážná," dodal.

Česká vláda podle komisaře musí přistoupit k rázným krokům pro vyřešení potíží. Situace je podle komisaře řešitelná. Komise nabídla Česku spolupráci v tom, aby se podařilo vyhnout ztrátám prostředků z fondů. O situaci bude komisař s českými představiteli hovořit znovu v Praze v březnu.

Autoři: ,