Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

První dáma Eva Pavlová sestavuje svůj tým, oslovuje externí poradce

Eva Pavlová na návštěvě Německa (22. března 2023) foto: Zuzka Bönisch

Eva Pavlová momentálně buduje svůj tým, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlová mimo jiné oslovuje externí poradce a připravuje témata, kterým by se během následujících pěti let v roli první dámy chtěla věnovat. Už dříve uvedla, že by se mělo jednat především o sociální oblast včetně pomoci matkám samoživitelkám.
  18:40

Pavlová se během prvních dvou týdnů po inauguraci prezidenta Petra Pavla zúčastnila jeho tří zahraničních cest na Slovensko, do Polska a do Německa. Řeháková připomněla, že většinu bodů programu měl prezident se svou manželkou společné, částečně se ale Pavlová věnovala separátnímu programu.

„Aby se mohla věnovat vlastním tématům, jako jsou rovné příležitosti žen, vzdělávání, sociální otázky, podpora samoživitelů nebo psychické problémy dětí a nedostatek dětských psychologů,“ uvedla Řeháková.

Nový český prezident Petr Pavel Vystupuje z letadla. Zahájil návštěvu Polska, kterou uskutečňuje na pozvání polského prezidenta Andrzeje Dudy. (16. března 2023)

S Jurajem Rizmanem, partnerem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, Pavlová mluvila o sociálních tématech, bavili se také podle mluvčí o konkrétní pomoci prostřednictvím charity. Na programu měla společně s prezidentem Pavlem například uctění památky obětí vražd u gay baru a zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

V Polsku kromě prohlídky Královského hradu a starého varšavského města nebo setkání s krajany Pavlová navštívila agenturu Frontex, centrum pomáhající ukrajinským uprchlíkům a centrum Jasionka Medevac Hub, které pomáhá ukrajinským pacientům.

V Německu tento týden první dáma mluvila s manželkou německého prezidenta Elke Büdenbender o současné situaci na Ukrajině a integraci ukrajinských dětí do škol v Česku i v Německu.

Setkala se i se Sabine Grušou, zakládající členkou představenstva spolku Němečtí přátelé a podporovatelé Nadace Olgy Havlové a vdovou po spisovateli a bývalém velvyslanci a ministrovi Jiřím Grušovi.

„Inspirativní rozhovor a milé shledání, které rády zopakujeme v Praze,“ uvedla Pavlová. Mluvila také s Danuší Siering, českou krajankou v Berlíně, která se věnuje česko-německým vztahům. Navštívila i Památník holocaustu v Berlíně.

Autoři: ,