Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evoluce přistižená ve zkumavce

Česko

Dvacetiletý výzkum odhalil nahodilost vývoje

Bakterie se přímo před zraky vědců změnily natolik, že se vlastně vyčlenily ze svého druhu.

Je to poprvé, co se v laboratoři povedlo zachytit tak zásadní evoluční skok.

Prostřídání třiceti tisíc generací lidstvu trvalo víc než půl milionu let, tedy podstatně delší dobu, než jaká nás dělí od neandrtálců. U bakterií druhu Escherichia coli však výměna stejného počtu pokolení trvá jen pár let a je tak možné po celou dobu sledovat, co se s mikroby děje.

Evoluční biolog Richard Lenski z Michigan State Univerzity začal s nyní už proslaveným experimentem v roce 1988. Vzal jednu bakterii Escherichia coli, nechal ji množit, potomky rozdělil do dvanácti populací. Každá měla k dispozici jednu zkumavku, svůj „vesmír“. Během následujících let se bakterie množily a umíraly, přičemž se vystřídalo víc než 44 tisíc generací.

Z počátku se jednotlivé „vývojové větve“ od sebe příliš nelišily. Všechny bakterie rychleji rostly a proti původnímu exempláři se i zvětšily, což lze přičíst tomu, že doslova vyrůstaly na hroznovém cukru. Živný roztok obsahoval kromě glukózy ještě citran - sůl kyseliny citronové. Tuto živinu ale E. coli normálně využít nedokáže. Velký bakteriální třesk Zvětšování mikrobů pokračovalo, až byli dvakrát větší než jejich prapředek. Kromě toho se dokážou množit o sedmdesát procent vyšší rychlostí. K těmto změnám došlo vlivem náhodných mutací a přirozeného výběru.

Když se „počítadlo generací“ přehouplo přes hodnotu 31 500, stalo se v jedné ze zkumavek něco zcela mimořádného. Tamní bakterie se naučily využívat druhou živinu v roztoku jako zdroj uhlíku. Tato varianta, která dostala označení Cit+, se pak od ostatních začala odlišovat. Zvýšil se počet bakterií v populaci a také jejich vzájemná odlišnost narůstala.

Skutečnost, že varianta Cit+ samovolně vznikla, je o to podivuhodnější, že neschopnost zpracovat za běžných podmínek citran je jedním ze znaků, podle nichž bakteriologové Escherichia coli odlišují od dalších druhů.

I mikrob musí mít kliku Než si bakterie začaly na citranu pochutnávat, proběhly miliardy mutací. Došlo k tomu navíc jen v jednom případě. Vznik kmene Cit+ je tedy výsledkem vzácného sledu událostí.

Vědci se pokusili přehrát si znovu evoluci s různými výchozími body a využili uschované starší vzorky. Při kultivaci bakterií z prvních patnácti tisíc generací se žádný mutant Cit+ neobjevil, ani když šel počet vypěstovaných jedinců do bilionů. Novější pokolení ale už jevily větší ochotu vyvinout se ve variantu schopnou citran využívat. Ke klíčové změně došlo někde kolem generace s pořadovým číslem 20 000, uvedl Lenski spolu s kolegy v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

V současnosti probíhají pokusy podobné tomu z michiganské laboratoře v mnoha vědeckých pracovištích na celém světě. Díky stále levnějším přístrojům na čtení genomu je nyní navíc možné sledovat změny v organismech mnohem lépe, než mohl Richard Lenski na počátku svého experimentu doufat. Můžeme se tak těšit na důkladnější nahlédnutí do kuchyně evoluce.

Už v této fázi práce amerického týmu potvrdila, jak velkou roli hraje v evoluci náhoda. Jedna změna v dávné minulosti otevírá cestu, která bude před organismy s odlišnou historií možná navždy skryta.

***

Dvacet let života ve zkumavce Evoluční biolog Richard Lenski z Michigan State Univerzity sleduje změny ve dvanácti liniích bakterie Escherichia coli už dvě desetiletí. Muselo se vystřídat přes třicet tisíc generací mikrobů, než došlo k zásadní změně. Vznikl mutant, který se naučil zpracovávat citran, živinu, kterou „normální“ Escherichia coli využít nedokáže.

Tento fakt se dokonce běžně využívá k rozlišení Escherichia coli od jiných druhů mikrobů.

V tlustém střevu každého teplokrevného živočicha, tedy i člověka, žijí bakterie Escherichia coli v hojném počtu.

Bez tohoto organismu by trávicí pochody řádně nefungovaly.

Pro genetiky je tento druh zvlášť významný.

Šlo o jeden z prvních druhů, jehož DNA byla kompletně zmapována.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!