Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Evropa a šátky

Česko

Problémy se zahalováním žen řeší prakticky každá evropská země s početnější muslimskou menšinou. Na základě přehledu britské BBC přinášíme pohled na rozdílné přístupy jednotlivých států:

Belgie

Žádný celostátní zákaz neplatí, na místní úrovni je ale na řadě míst zapovězeno nošení burky. Jako základ posloužil starý zákon, jehož cílem původně bylo zabránit lidem přikrývat maskami celou svou tvář během karnevalů.

Británie

Žádná celková regulace v Británii neplatí, školy ale mají možnost zavést vlastní pravidla oblékání, tzv. dress code. K úplnému zákazu zahalování žen vyzvala nacionalistická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Ministr školství Ed Balls ale reagoval slovy, že „není britské někomu říkat, co má nosit“.

Dánsko

Vláda v roce 2008 zakázala soudcům a soudkyním nosit šátky a podobné náboženské či politické symboly. Populisté z Dánské lidové strany se toto nařízení od té doby pokoušejí rozšířit i do škol a nemocnic. Dánsko ale zažilo konfrontace s radikálními muslimy kvůli jinému tématu – karikaturám proroka Mohameda s bombou na hlavě otištěným v roce 2005.

Francie

Spor o zahalování žen zde má dva kořeny. Jednak je to sto let stará odluka církve a státu, především však přítomnost nejpočetnější muslimské menšiny v Evropě.

V roce 2004 byl zaveden zákaz nošení „nápadných“ náboženských symbolů ve státních školách.

Nedávno doporučila speciální parlamentní komise zákaz nošení burky uvnitř budov úřadů, nemocnic, ale i veřejné dopravy.

Itálie

I zde jde pouze o ojedinělé iniciativy. Někteří místní politici na severu Itálie „vzkřísili“ staré nařízení o udržování veřejného pořádku, díky němuž může být zapovězeno i nošení masek a islámských šátků. Někteří starostové z protiimigrantské Ligy Severu zase zakázali nošení „muslimských“ plavek.

Německo

Německý spolkový ústavní soud svým verdiktem z roku 2003 podpořil nárok učitelů (respektive učitelek) nosit ve škole islámský šátek na hlavě. Zároveň ale jednotlivým spolkovým zemím přiznal právo upravit tuto praxi vlastními zákony. Do dneška tak učinily přinejmenším čtyři z nich – nošení šátků členům učitelského sboru zakázaly. Hesensko to pak vztáhlo na všechny státní (respektive zemské) zaměstnance.

Nizozemsko

Muslimové tvoří asi 5 procent z celkového počtu 16 milionů obyvatel. Burku ale nosí podle odhadů jen několik set muslimek. Vláda v roce 2006 zvažovala zákaz zahalování obličeje – nejen burkami, ale i helmami – nakonec od toho ale ustoupila. Ve hře je stále zákaz zahalování ve školách a v úředních budovách, žádný takový zákon ale doposud nevznikl.

Rakousko

O zákazu zahalování se debatuje i u našich jižních sousedů.

Rakouská ministryně pro záležitosti žen a veřejnou správu Gabriele Heinischová-Hoseková se nechala slyšet, že zákaz by měl být uplatňován na veřejných prostranstvích v případě, že počet zahalených žen „dramaticky vzroste“.