Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Evropa chystá injekce do ekonomiky

Česko

Spojené státy se na sobotním summitu skupiny G7 v Tokiu pokusí přesvědčit ostatní členy, aby za cenu výdajů ze svých rozpočtů podpořili ekonomiku.

PRAHA Propad ekonomického růstu má ve Spojených státech zastavit především snížení daní a investiční pobídky. Pokud se ale nepřipojí i další významné státy, hrozí podle Američanů problémy i jim.

„Naše dlouhodobé ekonomické základy jsou zdravé, musíme však jednat, protože existují zřetelná krátkodobá rizika poklesu. Zejména je důležité, aby i ostatní země podnikly uvážlivé kroky, které posílí poptávkovou složku jejich ekonomik,“ uvedl tajemník amerického ministerstva financí David McCormick.

Americká ekonomika nyní podle expertů stojí na pokraji recese, která by s sebou mohla strhnout i ostatní světové ekonomiky. Americká vláda a Kongres v boji proti útlumu vypracovaly podpůrná opatření, především ve formě jednorázových daňových slev. Zároveň americká centrální banka významně snižuje úrokové sazby.

Záchranný balík má do ekonomiky napumpovat asi 150 miliard dolarů ze státního rozpočtu. Podobné kroky je podle USA potřeba podniknout také v ostatních velkých ekonomikách. Možné problémy v Evropě signalizují prosincové maloobchodní tržby, které klesly o dvě procenta. To je nejprudší pokles za posledních deset let. Podle posledních údajů se také prakticky zastavil růst v sektoru služeb, který tvoří asi 80 procent produkce ekonomiky. Německá koaliční strana CDU údajně potvrdila, že již pracuje na možnosti snížení daně z příjmu pro nízkopříjmové skupiny. K tomu by ale mělo dojít až po volbách v roce 2009. Také britský ministr financí Alistair Darling na setkání s bankéři uvedl, že vláda chce do březnového rozpočtu zahrnout blíže neupřesněná opatření pro stabilizaci ekonomiky a podporu růstu. Stejným směrem směřovaly i plány italské vlády Romana Prodiho, která ovšem minulý týden padla. Konkrétní opatření již delší dobu připravuje španělská vláda. Podobně jako v USA zde po mnohaletém boomu stavebnictví došlo k propadu a výraznému poklesu cen domů. Madrid se proto zaměří hlavně na pomoc zaměstnancům ve stavebnictví, kteří čelí masovému propouštění. Jen za první měsíc letošního roku přibylo ve Španělsku rekordních více než 132 000 nezaměstnaných. Pro státní rozpočet by to ale nemělo představovat takovou zátěž jako pro Spojené státy, protože země loni vykázala přebytek kolem dvou procent DPH.

Pro americkou státní pokladnu znamená téměř každý dolar utracený v rámci stimulačního balíku ztracený příjem. Celkový deficit proto letos zřejmě přesáhne 400 miliard dolarů.

Autor: