Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa hledá trest pro Rusko

Česko

Evropská unie chystá uvalení sankcí jako odpověď na ruskou invazi do Gruzie

PAŘÍŽ/PRAHA Evropská unie chystá opatření proti Rusku. Ústy francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera tak včera zazněla první konkrétní odpověď Evropy na ruskou invazi v Gruzii. „EU zvažuje využít sankce proti Rusku a,další prostředky‘,“ řekl Kouchner

Přitom jen pár hodin před tímto vystoupením hodnotil deník Le Parisien chování jednotlivých aktérů diametrálně odlišně: „Zatímco Spojené státy vstoupily do útoku, Evropa zůstává rozdělena. Prezident Nicolas Sarkozy představuje smířlivou linii, dává přednost dialogu před přímou konfrontací.“

Od vypuknutí konfliktu v Gruzii se tak Francie vůbec poprvé od své „smířlivé linie“ odklonila. „Snažíme se sestavit velmi silný text, ve kterém jasně ukážeme, že se nemíníme smířit se situací v Gruzii,“ řekl včera Kouchner novinářům. Přitom odmítl upřesnit podobu sankcí, dokud se neuskuteční pondělní mimořádný summit Evropské unie, který se má vývojem událostí na Kavkaze zabývat.

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se včera v Paříži s Kouchnerem setkal, Francie uvalení sankcí vůči Rusku připustila, nebude je však, stejně jako Česká republika, prosazovat. Schwarzenberg zároveň připustil, že některé členské státy by sankce jako odpověď na ruskou invazi do Gruzie uvítaly. „Bernard Kouchner se výslovně postavil proti sankcím, s čímž do jisté míry... souhlasím, protože sankce obyčejně valné výsledky nemají,“ uvedl Schwarzenberg v telefonickém rozhovoru pro ČTK.

Kouchnerovo prohlášení o sankcích je naprostým protikladem k jeho postoji před několika dny, kdy tvrdil, že podobný postup není součástí unijního plánu.

Že EU téma sankcí vůbec nadnesla, je důkazem toho, že chování Ruska už přesáhlo hranici únosnosti. „Nemůžeme se tvářit, jako by se nic nestalo. Pokud Rusku jeho politika v této silácké podobě projde, následky neponese jen Gruzie, ale my všichni,“ řekl LN místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Kouchnerova slova ironizoval.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Podle agentury AFP prohlásil, že Evropská unie začala o sankcích mluvit, protože je „smutná, že její mazlíček (Gruzie) nesplnil její očekávání“, a celou diskusi označil za výplod „chorobné představivosti“ francouzského ministra zahraničí. Francie se až dosud k Rusku chovala podstatně smířlivěji než ostatní státy Evropy. Jako předsedající země Evropské unie se aktivně zapojila do diplomatických rozhovorů a zasadila se o to, aby Rusko s Gruzií podepsaly dohodu o příměří. Když v úterý Rusko jednostranně uznalo samostatnost provincií Jižní Osetie a Abcházie, označila to Francie za „politováníhodné“ rozhodnutí. Během středy uskutečnil Sarkozy telefonický rozhovor s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem s cílem „zmírnit napětí a trvat na dodržení šestibodové mírové smlouvy“, citovala AFP prohlášení Elysejského paláce.

Pouhá slova nestačí Je otázkou, zda Evropská unie bude nyní nucena na sankce přistoupit, nebo zůstane jen u dalších jednání a zda bude Francie i nadále zastávat „smírčí úlohu“. „Pouhá slova ale nestačí,“ napsal včera francouzský list Le Figaro a připomněl, že by Kreml měl konečně začít brát Evropu vážně. „Mimořádný sjezd, který je na pondělí svolán do Bruselu, je jedinečnou příležitostí, aby evropská sedmadvacítka ukázala, že dokáže jednotně vystupovat a je schopna potrestat Rusko, pokud odmítne společný dialog,“ stálo v deníku.

***

„Snažíme se sestavit text, ve kterém ukážeme, že se se situací nesmíříme.“

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: