Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Evropa má novou smlouvu

Česko

Čeští politici podepsali „náhradní euroústavu“ sice s úsměvem, ale s výhradami

LISABON Zazněla Beethovenova Óda na radost, na konci vlála vlajka Evropské unie. Lídři 27 členských zemí včera v Lisabonu krátce po poledni podepsali novou unijní smlouvu, která nahrazuje odmítnutý návrh euroústavy. Paradoxně právě zmínku o společných ústavních symbolech, jako je hymna EU a vlajka, dokument neobsahuje. Několik států unie, včetně České republiky, s tím totiž nesouhlasilo.

Pro Česko a další „nováčky“ v řadách unie má Lisabonská smlouva zvláštní význam, což připomněl i šéf Evropské komise José Manuel Barroso: „Země, které kdysi oddělovala totalitní opona, se poprvé spojily při podpoře společné smlouvy, kterou si i samy vyjednaly.“

Ceremoniál trval necelé dvě hodiny. Politici postupně přicházeli ke stolu - čeští zástupci podle abecedy jako třetí - a dokument svým podpisem zpečetili. Na památku bylo pro každého připraveno stříbrné pero určené k podpisu. Slavnostní atmosféru mělo zdůraznit i vznešené prostředí kláštera svatého Jeronýma.

Za Česko dorazili premiér Mirek Topolánek s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Vzhledem k českým výhradám vůči smlouvě nemohl být premiér příliš nadšen, že právě on - navíc před objektivy kamer - pod dokument připojuje podpis. Po parafování si ale se Schwarzenbergem podali ruce a oba se usmáli. Později v Bruselu Topolánek řekl, že největší přínos smlouvy spatřuje v tom, že už bude od problému pokoj.

Jednoznačný odstup od smlouvy učinili Britové. Na slavnostní podpis přiletěl pouze ministr zahraničí David Miliband - premiér Gordon Brown zůstal kvůli „parlamentním povinnostem“ v Londýně. „Potřebujeme Gordona,“ komentoval to podle zpravodaje AFP francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Brown nakonec do Lisabonu dorazil odpoledne a podpis připojil.

Lisabonská smlouva přináší několik zásadních změn ve fungování unie. Kromě jiného ruší „rotující“ řízení EU jednotlivými zeměmi a zavádí stálé předsednictví. Součástí je i Charta základních práv, proti níž se ozvalo několik zemí včetně Česka.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Byť se včera lídři zemí EU sletěli do Lisabonu jen na pár hodin, stačila podpisová akce způsobit v portugalské metropoli rozruch. Nebe nad vojenským letištěm bylo už kolem desáté hodiny místního času téměř přeplněné. Přistával jeden vládní speciál za druhým, letadla chvílemi jen popojížděla po ranvejích. Stejně tak se postupně začala zhušťovat i doprava ve městě - zejména kolem kláštera řádu svatého Jeronýma, kde se podpisový ceremoniál konal. Ve městě zavládla také velmi přísná bezpečnostní opatření, údajně ještě přísnější než během summitu EU-Afrika, který se zde konal o víkendu. Okolí kláštera bylo neprodyšně uzavřené a i novináři se na místo ceremonie museli dostávat obrovskou oklikou a obejít množství zátarasů. Po podpisu smlouvy se představitelé členských zemí tramvají přesunuli na oběd, kolem třetí hodiny odpoledne již zase vládní kolony mířily zpátky na letiště - na dnešní summit konaný v Bruselu. Lisabon si každopádně včera užil svých pár hodin slávy, díky nimž bude jméno města navždy spojeno s klíčovým dokumentem EU.

O autorovi| Tereza Šupová, zvláštní zpravodajka LN na summitu EU

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!