Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Evropa želí Topolánkova pádu

Česko

Pád vlády – V Bruselu neskákali radostí ani ideologičtí spojenci české opozice

Unii ochromil strach ze slabého vedení a krachu Lisabonu kvůli svržení předsednické vlády.

BRUSEL/ŠTRASBURK (od stálé zpravodajky LN) Zahraniční partneři Česka včera až na výjimky vyjádřili lítost nad pádem Topolánkovy koalice. Nejčastěji skládali hold dosavadnímu výkonu Česka v předsednické roli a neskrývali skepsi nad dopadem, který krok ČSSD může mít na širší okolí Česka.

„Jsem z toho smutný, česká vláda vedla až do této chvíle úspěšné předsednictví,“ reagoval na vyslovení nedůvěry Elmar Brok, vlivný europoslanec za německou vládní CDU. Podle něj přišel Topolánkův tým o „přirozenou autoritu“ a bude pro něj těžší „vést nás v těžkých časech ekonomické krize“. „Ambice politických stran by neměly hrát důležitou roli ve směřování tohoto kontinentu,“ řekl v narážce na ČSSD.

Radostí neskákali ale ani ideologičtí spojenci opozice. Lídr evropských socialistů Martin Schulz se omezil na komentář, že jde o „vnitřní záležitost České republiky“, kterou „nebude komentovat“, informace zevnitř socialistické frakce ale mluví o rozladění z Paroubkova tahu. Eurolevice se obává oslabení Evropy vůči USA a dalším světovým hráčům v momentě krize, a také nárůstu vlivu Václava Klause na českou politiku.

„Pro Topolánka bude těžší udržet si respekt“ S tím souvisí nejčastěji skloňované slovo v reakci na pražské události, a sice Lisabon. Sousedé Česka se začali bát o osud Lisabonské smlouvy v Česku, protože vycházejí z úvahy, že s oslabením Topolánka ztratí euroskeptičtí senátoři ODS motivaci podpořit text. Někteří by se pakmohli řídit obyčejnou mstou prolisabonské ČSSD. „Nad Lisabonskou smlouvou nyní visí otazník. To je to, o co tu jde,“ sdělil Brok a také Schulz dodal: „Doufáme, že ratifikace Lisabonu bude pokračovat.“

Z pohledu každodenní předsednické praxe by se mnoho změnit nemělo. Topolánkův tým do konce předsednictví zřejmě vydrží. „Dynamika ale bude jiná. Český kabinet už nebude plnokrevnou vládou, ale jen dosluhující. To může mít negativní vliv na ochotu podvolit se předsednickým instrukcím. Také udržet si respekt tváří v tvář silovým hráčům bude pro Topolánka a další od teď těžší,“ míní politolog z bruselského institutu CEPS Piotr Kaczynski.

Pády vlád v době jejich evropského předsednictví jsou poměrně neobvyklé, většinou se země snaží podobným zlomům zabránit. Nicméně český případ není precedentem. Před třinácti lety přišla o vládní většinu v italském parlamentu tehdy předsednická vláda Lamberta Diniho a v roce 1993 se během předsednictví změnil dánský kabinet.

Evropská komise se proto včera snažila klidnit rozbouřené vody: prohlásila, že věří českému ústavnímu pořádku, že umožní vládě pokračovat „ve stejně efektivním“ předsednictví jako doposud.

Flintu do žita Topolánkovi lidé nehází. Místopředseda vlády pro unijní záležitosti Alexandr Vondra prohlásil, že jsou „zodpovědní jedinci“ a budou dál plnit, co musí. „Nicméně takto veřejně oslabit pozici České republiky v Evropě je mimo mé veškeré chápání. Nevzpomínám si, kdy by si naposledy některá země unie dovolila takovýhle hazard,“ vzkázal Vondra do opozičního tábora.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...