Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Evropanům se do války v Čadu nechce

Česko

Čadské vládě se po krvavých bojích podařilo dobýt zpět hlavní město. Unie přesto váhá, zda do oblasti konfliktu vyslat své vojáky

NDJAMENA/PRAHA Místo mírové mise skutečná válka. V těchto dnech už se ve středoafrickém Čadu měli rozmísťovat první vojáci mise EUFOR, jež je největší vojenskou operací v dějinách Evropské unie. Jenže v Čadu mezi tím vypukla naplno občanská válka. Rakouští a irští vojáci, kteří tvoří předvoj hlavních sil EUFOR, sice podle rakouské stranice ÖRF zůstávají v Čadu, ale kdy a zda vůbec dorazí hlavní část téměř čtyřtisícového kontingentu, zůstává ve hvězdách. Prozatím je přesun sil do Čadu pozastaven do středy. Polsko už oznámilo, že vyslání svých 450 vojáků pozastaví. „Nemůžeme poslat naše vojáky do oka cyklónu,“ řekl polský ministr obrany Bogdan Klich. Po včerejšku je však alespoň naděje, že nebude nutné celou operaci úplně zrušit. Čadským vládním jednotkám se za pomoci tanků a vrtulníků podařilo vyhnat po třech dnech těžkých bojů z metropole Ndjameny povstalce podporované zřejmě sousedním Súdánem. Súdánský režim, obviňovaný z genocidy během války v provincii Dárfúr, totiž chce unijní mírové misi zabránit. Ukolem Evropanů bylo ochránit 400 tisíc uprchlíků z Dárfúru, kteří před súdánskými vládními vojsky utekli na východ Čadu.

„Súdán nechce unijní vojáky, protože jejich příchod by mohl znamenat konec genocidy v Dárfúru,“ říká čadský ministr zahraničí Amad Allam-Mi. Další člen čadské vlády, šéf klíčového resortu paliv a energetiky Mahmat Ali Abdallah Nassour dokonce označil útok povstalců za „vypovězení války Súdánem“. A obvinil Chartúm, že povstalce nejen vyzbrojil, ale poskytoval jim i přímou podporu v podobě letadel súdánské armády. Súdán však všechna obvinění odmítl: „Nemáme žádný zájem na nestabilitě v Čadu,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ali al-Sadek.

Súdán možná nemá zájem na válce v Čadu, má však zájem na tom, aby na východ této desetimilionové středoafrické země nepřišli žádní evropští vojáci. Ti by provincii Dárfúr mohli časem obsadit a zůstat tam - zřejmě na hodně dlouho. Oficiálně sice evropská mise tento cíl nemá, tím je ochrana uprchlíků z Dárfúru v táborech na východě Čadu. Neoficiálně se však i o tom mluví. Mírová mise unie je především misí francouzskou. Z necelých čtyř tisíc vojáků Paříž poskytne polovinu. Česko přispěje pouze dvěma důstojníky, kteří navíc budou sloužit v pařížské centrále operace. Německo a Británie účast na operaci odmítly.

Přitom už dnes čadská vláda prezidenta Idrisse Débyho stojí na pomoci Francie. V zemi je 2000 francouzských vojáků Cizinecké legie a povstalci obviňují Francouze, že úspěchu vládních sil pomohly bojové vrtulníky startující z letiště kontrolovaného jejich jednotkami.

Stovky mrtvých Po víkendových bojích jsou v ulicích metropole Čadu stovky mrtvých. Z Ndjameny prchají tisíce obyvatel do Kamerunu. Povstalci, vytlačení z města, hrozí další ofenzivou. A Brusel váhá, zda může začít mírová mise, která by se mohla lehce změnit v misi válečnou.

Autor: