Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Evropě hrozí v létě tma

Česko

Evropa má málo elektřiny. Německo chce postavit dvacet nových uhelných elektráren

BERLÍN/PRAHA Kdo si bude chtít v Německu v létě rozsvítit světlo nebo třeba zapnout televizi, bude mít možná smůlu.

Spolková republika by totiž mohla během letošního léta zažít rozsáhlé výpadky elektrické energie. Varoval před tím Matthias Kurth, šéf Bundesnetzagentur, která dohlíží na energetický a telekomunikační trh. Kurth uvedl, že kvůli nedostatečným kapacitám elektráren hrozí Německu výpadky proudu. Podle některých vládních úředníků a expertů na obnovitelné zdroje ale vyvolává jen zbytečnou paniku.

V Evropě není dostatek elektráren Stejný názor jako Kurth ale zastává i šéf energetického kolosu RWE Jürgen Grossmann. Ten již před měsícem varoval, že Německo i další evropské státy mohou v létě zůstat až několik dní bez elektřiny.

„Energie začíná být v celé Evropě nedostatečná, protože zde není dostatečný počet elektráren,“ řekl Grossmann. A dodal, že pokud přijde horké, suché léto s dlouhodobým bezvětřím, je udržení dodávek elektřiny výrazně ohroženo.

Obdobně se vyjádřil i jeho kolega z E. ON Wulf Bernotat: „Stále potřebujeme jadernou energii a moderní plynové a uhelné elektrárny,“ řekl Bernotat.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Michaela Schrörena v žádném případě nehrozí, že by si lidé v létě museli svítit svíčkami.

„Všechna čísla ukazují, že není důvod, abychom hovořili o energetické propasti,“ řekl Schrören. Vzápětí ale připustil, že produkce elektřiny může být během horkých letních měsíců omezena. Běžní občané to podle Schrörena nepocítí. Nedostatek energie by mohl podle Spolkového svazu energického a vodního hospodářství nastat pouze v případě, že by zároveň působilo mnoho negativních faktorů. Kritici paniky ohledně dodávek poukazují na skutečnost, že v roce 2006 Německo více energie vyvezlo, než dovezlo. „Roční bilance nevypovídají nic o tom, jak bude situace vypadat v měsících se zvýšenou poptávkou,“ řekl Kurth.

Náhradou za jaderné elektrárny budou uhelné Německo, které se zavázalo, že do roku 2021 zavře všechny své jaderné elektrárny, usiluje o nárůst podílu elektřiny získané z obnovitelných zdrojů.

Komentáře k riziku výpadků dodávek se však hodí nové vládní politice, která se navzdory slibům o obnovitelných zdrojích chystá otevřít více než dvacet nových uhelných elektráren. Ty mají po ukončení výroby jaderné energie vyrovnat propast v dodávkách elektřiny.

***

Největší výpadky elektřiny v Evropě *11/2006 E. ON dočasně přerušil dodávku energie v severním Německu, což spustilo dominový efekt v západní Evropě – bez proudu zůstalo cca 30 milionů obyvatel. * 11/2005 Okolo 120 tisíc obyvatel v oblasti Münsteru bylo 4 dny bez elektřiny poté, co sněhová bouře přerušila vedení. *9/2003 Poté, co ve Švýcarsku spadl strom do drátů vysokého napětí, došlo v Itálii k přepětí sítě a přepálení drátů.

Autor: