Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Evropská centrální banka utahuje kohoutky Evropská centrální banka utahuje...

Česko

BRUSEL/PRAHA Evropská centrální banka (ECB) snižuje tempo odkupů státních dluhopisů. Program na záchranu krizí zasažených ekonomik platících eurem začal v květnu a ECB nyní drží (zejména řecké) dluhopisy v celkové hodnotě 60 miliard eur. V posledních dnech na nákup vydala v průměru jen asi 4 miliardy eur oproti 16 miliardám na začátku pomoci.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet odmítl domněnky, že Evropa může znovu spadnout do recese. Ekonomická data prý „nepotvrzují pesimistické nálady“ a pokles hospodářství „není na pořadu dne“. Na druhou stranu ale Trichet prohlásil, že „oživení eurozóny bude jen pomalé a nevyrovnané a je potřeba počítat s rizikem inflace“. Na trzích zůstává nejistota a podle Tricheta je důležité, aby evropské země dodržovaly svůj plán fiskální konsolidace.

ECB se dále snaží podporovat bankovní sektor tím, že mu levně půjčuje peníze. Podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. „Jak víte, stále jsme v režimu, kdy poskytujeme neomezenou likviditu,“ řekl Trichet. ECB chce zvýšit dostupnost levných úvěrů a podpořit tak ekonomickou expanzi. Mezibankovní sazby se ale kvůli nervozitě finančníků neustále zvyšují. Stabilitu na bankovních trzích by měly posílit právě probíhající zátěžové testy, které má na starost Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).

Banky pod drobnohledem CEBS testy připravil a zároveň nařídil 91 bankovním institucím v 16 zemích eurozóny a dále ve Velké Británii, Švédsku a Dánsku. Celkově by se mělo jednat o 65 procent bankovního sektoru EU. Hlavním smyslem zátěžových testů je navrátit důvěru v evropské bankovní trhy. Avšak již dnes se někteří bankovní obchodníci a analytici shodnou na tom, že testy nejsou nastaveny dostatečně přísně a má jít jen o „ukolébání důvěry“ investorů.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 13

Zátěžové testy by měly simulovat situaci potenciální krize a posoudit schopnost bankovních domů ji ustát. Parametry testů podle expertů podceňují dopad současné dluhové krize. V případě španělských dluhopisů totiž předpokládají jen ztráty ve výši tří procent a v případě dluhopisů Řecka, jehož krach je stále možný, ve výši 17 procent.

Zátěžovými testy pravděpodobně neprojdou irská Allied Irish Bank a řecká National Bank of Greece, jak uvedla ve své analýze Deutsche Bank, kterou včera zveřejnil deník Financial Times Deutschland.

Bankovní instituce v ČR nejsou testům přímo podrobovány, ale jejich mateřské instituce ano.

Výsledky testů evropských by měly být zveřejněny 23. července. Na akciových trzích naopak panuje klid. Burzovní indexy posilují a euro se vůči dolaru vyšplhalo na dvouměsíční maximum. Růst eurozóny momentálně nejvíce táhne německý export, který oproti minulému čtvrtletí vzrostl o 9,2 procenta.

***

„Evropský finanční a bankovní trh se zdá být stabilní, ale sem tam se mohou vyskytnout problémy,“ řekl José Barroso

Autor: