26. prosince 2009 16:25, aktualizováno  18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropská letiště zpřísnila prohlídky, Ruzyně zatím ne

Letiště Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Evropská letiště zpřísňují bezpečnostní opatření pro lety do Spojených států. Reagují tak na teroristický útok mladého Nigerijce, který se pokusil v pátek večer odpálit nálož v letadle směřujícího z Amsterodamu do Detroitu.

O zvýšení bezpečnostních opatření požádaly letiště americké úřady, které se obávají dalších útoků.

O pokusu mladého Nigerijce odpálit na palubě letadla bombu čtěte zde

Důkladnější prověrky cestujících už probíhají na amsterodamském letišti Schiphol, odkud nigerijský útočník Abdul Farouk Abdulmutallab letěl do amerického detroitu.

Situace se zpřísnila v Británii, kde tamní úřady vydaly příkaz všem letištím, aby zpřísnily prohlídky. "Cestující, kteří míří do USA, by se měli připravit na důkladnější prohlídky a měli by se na letiště dostavit s větším předstihem," stojí v prohlášení britského leteckého úřadu BAA.

Na delší čas při odbavení se musí připravit i lidé, kteří odlétají do USA z Francie, Itálie a Španělska. Na madridském letišti dokonce vytvořili "sterilní zónu", což bylo jedno z opatření po teroristických útocích z 11. září 2001. Německé úřady zvažují možnost zvýšit bezpečnostní opatření, ale zatím tak neučinily.

Praha: Naše opatření jsou dostatečná
Pražské mezinárodní letiště Ruzyně žádné přísnější kontroly nezavádí. "Zatím se nic nemění. Na neděli je naplánována porada vedení, budeme to řešit operativně. Myslíme si ale, že jsou naše bezpečnostní opatření, která vycházejí z evropských standardů, dostatečná," řekla serveru lidovky.cz Olga Jurková z tiskového oddělení Letiště Praha.

Podobný postoj zaujala celá evropská unie. "Budeme v kontaktu s bezpečnostními experty, abychom nic nepodcenil. Vánoční útok znova potvrzuje, že nesmíme ani na chvíli polevit," řekl místopředseda Evropské komise pro dopravu a spravedlnost Jacques Barrot.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky