Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Think-tank Evropské hodnoty přichází o sponzory. Propustil dvě třetiny lidí

Jakub Janda foto: archiv Jakuba Jandy

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty propustilo dvacet ze svých třiceti zaměstnanců. Spolek, který mimo jiné poukazoval na spolupráci Miloše Zemana s Rusy, narazil na limity svého financování. Jeho dárci mají podle slov ředitele Jakuba Jandy pocit, že ruská hrozba už není tak velká. Nyní se bude spolek soustředit jen na české vztahy s Čínou a Tchaj-wanem.
  17:15

Analytici a analytičky Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, kteří se od roku 2014 intenzivně věnovali rozkrývání ruského vlivu a dezinformací, v think-tanku k začátku léta končí. „Bohužel, řada donorů má dojem, že problém ruské hrozby už není tak velký,“ říká pro iDNES.cz Janda a doplňuje, že za personálními změnami a zúžením zaměření stojí především fakt, že spolek chce být udržitelný a mít i nadále politický dopad.

Bezpečnostní centrum narazilo na své finanční limity. Kromě tématu dezinformací a ruského vlivu ukončilo například teprve nedávno vytvořené týmy, které se zabývaly sledováním situace v Maďarsku a na Slovensku.

Roční útočiště končí

V loňském roce sestavil spolek i za pomoci mezinárodních dárců rozsáhlý program podpory ukrajinských analytiček, letos se podle Jandy většina finanční podpory přesouvá dovnitř Ukrajiny.

„Tým devíti ukrajinských analytiček, které pro nás pracovaly, se postupně přesouvá domů. Naši roli dočasného útočiště jsme splnili,“ informuje Janda. Program Kremlin Watch, který monitoruje dezinformace z Ruska, se od Evropských hodnot oddělil a přeměňuje se na samostatné Centrum pro informovanou společnost.

„Centrum zakládáme, protože se chceme i nadále věnovat tématům, kterým rozumíme a která považujeme za důležitá, tedy ruskému vlivu a dezinformacím, vzdělávání v oblasti bezpečnostní politiky a podpoře žen v bezpečnosti a dalších sektorech. Primárně se chceme věnovat Česku a Slovensku, a to zejména ve spolupráci s dalšími nevládními aktéry, kteří se podobným tématům také věnují,“ řekla pro E15 Veronika Víchová, která program v Evropských hodnotách vedla.

Z třiceti úvazků tak zůstane během tohoto podzimu v Evropských hodnotách pouze desetičlenný tým, který se bude věnovat českému vztahu vůči Číně a Tchaj-wanu. Čína bude podle Jandy do budoucna vedle ruské hrozby druhá nejváznamější bezpečnostní agenda pro Česko.

Vůči Číně je podle Jandy klíčové zmapovat rozsah rizikových byznysových a technologických závislostí, které Česko má. Čína totiž přes ně může v případě možné budoucí geostrategické konfrontace se svobodným světem Česko vydírat.

Hrozba z Číny

Evropské hodnoty nejsou jedinou organizací, která před čínskými aktivitami u nás varuje. Podle šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku je čínská hrozba dokonce výraznější než ta ruská.

„Bezpečnostní rizika pro Českou republiku pocházející z Číny jsou záludnější než rizika pocházející z Ruské federace,“ varoval letos v únoru šéf BIS Michal Koudelka.

Zásadní a klíčový zlom ve vztazích podle něj představovala návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu v roce 2020. Čína podle šéfa BIS pochopila, že tím se situace v Česku změnila.

Think-tank Evropské hodnoty byl v minulosti trnem v oku některých politiků. Kritizoval ho například bývalý prezident Miloš Zeman, který ho označil za zbytečný a ředitele Jandu vybídl k návratu k profesi pornoherce. Janda totiž přiznal, že v mládí natočil „striptýz“.

Janda tehdy na Zemana reagoval slovy, že mu vadí snaha Evropských hodnot poukazovat na jeho práci pro Rusy.

Autor: