Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropské volby v Česku vyhraje hnutí ANO, míní analytik. Úspěšní budou i Piráti a ODS

Česko

  15:28
Praha - České volby do Evropského parlamentu podle analytika Jana Kováře z Ústavu mezinárodních vztahů vyhraje vládní hnutí ANO. Úspěšné budou v souladu s průzkumy také Piráti a ODS, europoslance by měla mít i SPD. Menší liberální a pravicová uskupení možná doplatí na svou rozdrobenost, uvedl v pátek Kovář v debatě organizované českým zastoupením Evropského parlamentu.

Babišovo hnutí ANO podle analytika Jana Kováře vyhraje české volny do Evropského parlamentu. foto: MAFRA - David Neff

V lednu by volby vyhrálo ANO. Jen těsně by se do sněmovny dostala ČSSD

Nejpočetnější frakcí v europarlamentu podle Kováře asi zůstane přes očekávané posílení euroskeptických uskupení Evropská lidová strana, v níž jsou nyní čeští europoslanci KDU-ČSL, TOP 09 či STAN. Tato skupina už ale nebude mít v EP většinu s frakcí evropských socialistů, v níž je ČSSD. Dosud tyto frakce měly 55 až 74 procent křesel, nyní mají naději na obsazení 46 procent mandátů, uvedl Kovář. Euroskeptické křídlo v EP „bezesporu posílí“, obsadí ale maximálně 33 procent mandátů, dodal.

Mezi tématy evropských voleb budou podle europoslance KDU-ČSL Pavla Svobody patřit fungování EU, otázky spojené s migrací a také s odchodem Velké Británie z EU. Svoboda uvedl, že mezi europoslanci panuje z výsledku větší nervozita než před pěti lety, a to kvůli obavám „z částečného hnědnutí Evropy“.

Předvolební odhady výsledků se chystá na základě národních průzkumů zveřejňovat Evropský parlament. První by měl být uveden na jeho webu 18. února, uvedla mluvčí českého zastoupení EP Irena Kubášková EP. První povolební odhady výsledků pak chce podle ní zveřejňovat v neděli 26. května už od 20:00, byť hlasování skončí v Itálii až o tři hodiny později. Jako první si vyberou evropské poslance Nizozemci už ve čtvrtek 23. května.

Letošní volby do Evropského parlamentu bude v pořadí deváté, první se uskutečnily před 40 lety v červnu 1979. O 705 členech EP bude moci rozhodnout 373,5 milionu Evropanů, z toho 23,4 milionu poprvé. Evropský parlament k volbám připravil webové aplikace Tentokrát budu volit a Co dělá Evropa pro mě, stejně jako návod k evropským volbám formou otázek a odpovědí.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...