15. února 2019 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropské volby v Česku vyhraje hnutí ANO, míní analytik. Úspěšní budou i Piráti a ODS

Babišovo hnutí ANO podle analytika Jana Kováře vyhraje české volny do Evropského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babišovo hnutí ANO podle analytika Jana Kováře vyhraje české volny do Evropského parlamentu. | foto: MAFRA - David Neff

Praha České volby do Evropského parlamentu podle analytika Jana Kováře z Ústavu mezinárodních vztahů vyhraje vládní hnutí ANO. Úspěšné budou v souladu s průzkumy také Piráti a ODS, europoslance by měla mít i SPD. Menší liberální a pravicová uskupení možná doplatí na svou rozdrobenost, uvedl v pátek Kovář v debatě organizované českým zastoupením Evropského parlamentu.

Nejpočetnější frakcí v europarlamentu podle Kováře asi zůstane přes očekávané posílení euroskeptických uskupení Evropská lidová strana, v níž jsou nyní čeští europoslanci KDU-ČSL, TOP 09 či STAN. Tato skupina už ale nebude mít v EP většinu s frakcí evropských socialistů, v níž je ČSSD. Dosud tyto frakce měly 55 až 74 procent křesel, nyní mají naději na obsazení 46 procent mandátů, uvedl Kovář. Euroskeptické křídlo v EP „bezesporu posílí“, obsadí ale maximálně 33 procent mandátů, dodal.

Mezi tématy evropských voleb budou podle europoslance KDU-ČSL Pavla Svobody patřit fungování EU, otázky spojené s migrací a také s odchodem Velké Británie z EU. Svoboda uvedl, že mezi europoslanci panuje z výsledku větší nervozita než před pěti lety, a to kvůli obavám „z částečného hnědnutí Evropy“.

Předvolební odhady výsledků se chystá na základě národních průzkumů zveřejňovat Evropský parlament. První by měl být uveden na jeho webu 18. února, uvedla mluvčí českého zastoupení EP Irena Kubášková EP. První povolební odhady výsledků pak chce podle ní zveřejňovat v neděli 26. května už od 20:00, byť hlasování skončí v Itálii až o tři hodiny později. Jako první si vyberou evropské poslance Nizozemci už ve čtvrtek 23. května.

Letošní volby do Evropského parlamentu bude v pořadí deváté, první se uskutečnily před 40 lety v červnu 1979. O 705 členech EP bude moci rozhodnout 373,5 milionu Evropanů, z toho 23,4 milionu poprvé. Evropský parlament k volbám připravil webové aplikace Tentokrát budu volit a Co dělá Evropa pro mě, stejně jako návod k evropským volbám formou otázek a odpovědí.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS/FINANCE CONTROLLER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz