Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ewa Farna i Jožin z bažin

Česko

Vyhledávač Google zveřejnil nejpoužívanější slova za rok 2008 – ve světě i v Česku

PRAHA Multimediální mobilní telefon iPhone, televizní seriál Ošklivka Katka, kauza poslance Jana Moravy a písničkář Jaromír Nohavica včetně své problematické minulosti. Tyto věci spojuje jediné – umístění vysoko v žebříčcích české verze internetového vyhledávače Google.

Jeho provozovatelé včera zveřejnili v rámci projektu s příznačným názvem Zeitgeist nejvyhledávanější slova za rok 2008. Dlouhodobě zde i nadále převládají hudební soubory mp3, hry a archiv amatérských i profesionálních videozáběrů YouTube.

Přesto zde došlo k řadě zajímavých změn. Největšími „skokany“ se pro tento rok v Česku stalo vyhledávání filmů on-line a již zmiňovaný iPhone. Mezi dalšími položkami hledanými častěji oproti minulému roku se vyskytla například pražská čipová karta opencard určená pro veřejnou dopravu i další služby, stránka osobních profilů Facebook či internetová aukční síň Aukro. A na sedmé místo „skokanů“ pronikla i Ošklivka Katka. „Je zajímavé vidět, kolik zábavy vyhledávač Google českým uživatelům přináší. Na druhé straně stoupá zájem o praktické informace, jakými jsou hlavně mapy, lokální vyhledávání nebo hledání práce,“ uvedla marketingová manažerka Google ČR Kateřina Holcmanová.

Nejhledanějším výrazem ve spojení s heslem „české“ byla Česká televize. Hned za ní skončila pravidla českého pravopisu a česká hymna. Mezi sporty v ČR nadále kraloval fotbal a hokej. V těsném závěsu se ale objevil golf.

Mezi politickými a společenskými kauzami české „surfaře“ nejvíce zajímala kauza soudce Jiřího Berky, moderátora Leoše Mareše a politika Jiřího Čunka. A objevil se zde i výše zmiňovaný Jaromír Nohavica, a to na pátém místě.

Palinová porazila Obamu Lépe si tento písničkář obviňovaný ze spolupráce s komunistickou StB vedl v žebříčku hledaných umělců, kde jej předběhla jedině Ewa Farna. Za kuriózní může být považován pohled do polských žebříčků. Zde se totiž mezi nově hledanými výrazy na pátém místě umístil Jožin z bažin zpěváka Ivana Mládka, který se po letech dočkal popularity i u našich severních sousedů.

V celosvětovém žebříčku si mezi „skokany“ nejlépe vedla neúspěšná kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová, která alespoň zde porazila hlavního vítěze voleb Baracka Obamu.

Žebříček „Zeitgeist“, v překladu „duch doby“, je připravován každý rok. V Česku je Google druhým nejpopulárnějším vyhledávačem, před ním je Seznam.

***

Co se letos nejvíc hledalo na internetu

Výsledky zveřejněné vyhledávačem Google v rámci projektu Zeitgeist za rok 2008

svět

Skokani roku

1. Sarah Palin

2. Beijing 2008

3. Facebook login

4. Tuenti

5. Heath Ledger

Česko

výrazy

6. Obama 1. mp3

7. Nasza Klasa 2. hry

8. Wer Kennt Wen 3. youtube

9. Euro 2008 4. mapy

10. Jonas Brothers 5. práce

české celebrity kauzy

1. ewa farna 1. kauza berka

2. nohavica 2. kauza mareš

3. daniel landa 3. kauza čunek

4. chinaski 4. kazua morava

5. tři sestry 5. kauza nohavice

skokani roku

1. filmy online

2. iphone

3. facebook

4. naruto

5. aukro

Polsko

„Skokani roku“

1. nasza klasa

2. pudelek

3. wrzuta

4. youtube

5. jozin z bazin

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...