4. srpna 2012 8:00, aktualizováno  11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekutorka zabavila housle za osm milionů. Potom záhadně zmizely

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 117Diskuse
Certifikát potvrzující hodnotu houslí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Certifikát potvrzující hodnotu houslí | foto: Zdeněk Červinka

PLZEŇ Kolínský podnikatel Zdeněk Červinka dlužil 3,5 milionu korun. Exekutorka mu kvůli tomu zabavila vzácné housle za milionů osm. Když chtěl dluh zaplatit, zjistil, že vzácný nástroj zmizel.

Červinkovi se v byznyse příliš nedařilo, v minulosti přišel kvůli chybám o desítky milionů korun. A právě kvůli jednomu ze starších přešlapů skončil v roce 2010 v exekuci, při níž mu zabavili vzácné housle Francesco Gobetti z roku 1710, které Červinka v roce 2006 koupil za 320 tisíc eur.

ČTĚTE TAKÉ:


"Měl jsem je už delší dobu jako obchodní věc, u takových historických věcí jde hodnota nahoru, později jsem je chtěl výhodně prodat," popisuje a ukazuje posudek, jenž nástroj cení dokonce na 450 tisíc eur (13,5 milionu korun).

Dvě kárné žaloby na Wolfovou

Záhadné zmizení houslí není prvním problémem Wolfové, která působila jako členka legislativní rady vlády a vyučující na právnické fakultě v Plzni. Loni na ní podal kárnou žalobu tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Exekutorka se podle něj nechovala profesionálně. 

"Nepostupovala dostatečně pravdivě, pečlivě, svědomitě a poctivě, jak jí ukládají Pravidla profesionální etiky a pravidel soutěže soudních exekutorů přijatých usnesením Sněmu Exekutorské komory ČR,“ zdůvodnilo ministerstvo svůj krok. 

Wolfová nicméně nakonec trestu unikla. "Neprokázalo, že se žalovaného skutku dopustila, resp. že se skutek stal," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí exekuční komory Petra Báčová. Druhá kárná žaloba na exekutorku byla stažena.

Historický nástroj mu zabavila exekutorka Jitka Wolfová z exekutorského úřadu Plzeň - město. "Víc jak rok a půl je měla ve skladu. Neprodávala a nic se nedělo, exekuce za 3,5 milionu na mě pořád trvala, i když 2,5 milionu jsem vyplatil," vzpomíná Červinka, který plánoval, že nástroj získá zpět.

Jeho slova potvrzuje i insolvenční správce Ivan Mikeš, který se do příběhu vložil začátkem letošního roku poté, co Červinka vyhlásil úpadek. "Tyto housle nezpeněžila, nevydala výtěžek zpeněžení oprávněnému, ani jej plně neinformovala o své činnosti ve vztahu na takto hodnotné věci, která přesahovala svojí hodnotou celkový nárok oprávněného v tomto řízení," popisuje vývoj kauzy v trestním oznámení, které podal pro podezření ze zpronevěry a porušení povinnosti v insolvenčním řízení. Server Lidovky.cz ho má k dispozici.  

Mikeš proto exekutorce Wolfové poslal v dubnu letošního roku dva dopisy, v nichž žádal, aby mu housle jako insolvenčnímu správci Červinkova majetku vydala. Nedočkal se ale žádné odpovědi, a tak se obrátil na Krajský soud v Praze. Až na základě soudní intervence se Wolfová ozvala a dohodla s Mikešem předání. To se však již neuskutečnilo.

Wolfová podle Mikeše nakonec soudu přiznala, že housle ztratila. "Dále o zrátě informovala i mne, což však ve světle jejího předchozího sdělení působí značně nevěrohodně," popisuje správce v oznámení. Nakonec podal návrh na kárnou žalobu s Wolfovou, ta se nicméně brání.

Wolfová: Nic jsem neztratila

"Tvrzení Zdeňka Červinky jsou nepravdivá," vzkázala serveru Lidovky.cz přes podřízeného. Víc ale nedodala s tím, že podala trestní oznámení. Prostřednictvím exekutorské komory navíc popřela, že by housle ztratila. A opět: bližší informace nesdělila. 

Červinka však trvá na svém. "To je úplný nesmysl, vždyť sama písemně přiznala, že je ztratila," podivuje se a nechce se s chováním exekutorky smířit. "Pan Mikeš půjde na ministerstvo spravedlnosti, budeme ji žalovat. V případě, že není pojištěná, bude náhrada škody na státu," plánuje Červinka. Jak ale upozorňuje exekutorská komora, každý exekutor je ze zákona pojištěn.

  • 117Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky