Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EXKLUZIVNÍ VÝZKUM: Češkám přináší štěstí děti, sport a vzdělání

Česko

  6:11
PRAHA - Přísloví čáp nosí štěstí, se, jak se zdá, zakládá na pravdě. Češky, které mají děti, jsou šťastnější než ty bezdětné. Na druhé straně k pocitu spokojenosti se životem mateřství nestačí, k tomu slečny a paní potřebují partnera.
Žena odpočívá v trávě (ilustrační foto)

Žena odpočívá v trávě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nějaký čas ale dokážou být šťastné i bez mužů. Nicméně ženy, které chtějí protějšek, jenž je zajistí, jsou stejně šťastné a spokojené jako ty, kterým stačí, že je pobaví.

Téma o štěstí a spokojenosti českých žen čtěte v dnešním magazínu Index LN

Ukázal to rozsahem a podrobností unikátní průzkum společnosti Behavio, který se zaměřil právě na rozpoložení českých žen v aktivním věku. „Ptali jsme se vzorku 1911 účastnic v pěti vlnách a v různých obdobích, aby nedošlo k ovlivnění třeba výplatou nebo dovolenou,“ vysvětluje spoluautor Lukáš Tóth.

Z průzkumu vyplynulo, že třeba kuřačky nejsou ani přes vliv nikotinu šťastnější, ale naopak nekuřačky jsou v životě výrazně spokojenější. Negativně doléhá na životní pocity používání sociálních sítí, jako jsou Twitter nebo Facebook. Naopak velký pozitivní vliv má sport, každá pohybová aktivita pocit štěstí zvyšuje. Zásadní pak je u Češek vzdělání a s ním související výše příjmů.

Zákaznice jsou nejdůležitější

Výzkum se zabýval i úrovní stresu a nejhůře dopadly bezdětné Češky. Stres pak dokonce pociťuje plná polovina žen žijících single.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 18. Prosince. Najdete jej na...

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 18. Prosince. Najdete jej na stáncích s Lidovými novinami

Dlouhodobé štěstí a spokojenost s naplněním života pak prokazatelně klesá s přibývajícími léty dotázaných. Vliv naopak překvapivě nemá náboženství, vegetariánství ani to, jestli rády dlouho nakupují.

Právě spotřebitelské chování je hlavní důvod, proč se podobné výzkumy zabývají jen polovinou populace. „Na ženy je dnes zaměřená v podstatě veškerá reklamní komunikace. Jsou nejdůležitějším zákaznickým segmentem v západním světě,“ říká Monika Hübner z reklamní agentury Havas WW. Podle zjištění agentury právě ženy rozhodují, co se koupí i pro partnera a děti. Pokud přímo nerozhodují, mají alespoň velmi silné slovo.

Hübner především kritizuje dosud nedostatečné údaje o štěstí a spokojenosti žen. „Pořád chybí vhled do toho, jak se žena skutečně cítí, pořád se na ni nahlíží stereotypně,“ dodává.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...