Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
3. února 2014 17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chládek stopl odměny na školství. Jeho předchůdce rozdělil 2,6 milionu

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek | foto: ČTK

PRAHA Bývalý ministr školství Dalibor Štys rozdělil před odchodem z úřadu odměny ve výši 2,6 milionu korun. Uvedl to jeho nástupce Marcel Chládek (ČSSD) s tím, že dosud nevyplacené odměny zarazil. Zastavil i organizační změny. Podle Štyse je ale vyplácení odměn odcházejícím letitým zaměstnancům obvyklé.

Odměny za rok 2013 měly být v lednu vyplaceny celkem 58 lidem. "Jsou to mimořádné odměny i pro ty, co na ministerstvu zůstali, ale i na odchodnou," uvedl ministr Chládek s tím, že stihl zastavit vyplacení odměn ve výši 250 tisíc korun.

Odměnu téměř 200 tisíc korun podle něj již dostala například nejmenovaná odcházející náměstkyně, která se však jen přesunula v rámci státní správy. Jedinou náměstkyní na ministerstvu školství byla Eva Bartoňová, která působila coby náměstkyně pro ekonomiku. Od února pracuje na Českém statistickém úřadě.

Jaké loni padaly odměny na ministerstvech?

Štys vyjádřil nad pozastavením části odměn politování. Odměny se prý vyplácely na ministerstvu i v dobách, kdy ještě nebyl ministr. "Je to zvykem, obzvlášť, když tam lidé dělali třeba devět, deset let," dodal. Odměny na školství podle něj byly proti jiným ministerstvům velmi slabé.

Propouštění? Nejprve personální audit

Chládek dále zjistil, že bylo asi šest úředníků přesunuto v rámci organizační struktury jinam. "Jako by se potřebovali schovat v organizační struktuře," komentoval to ministr, podle nějž by se jinak mohlo přijít na to, že tito lidé nic nedělají. Tyto přesuny také zarazil a chystá personální audit.

Zda po něm bude následovat propouštění, nechtěl předjímat. Je prý spíš možné, že se práce přeorganizuje, protože někteří úředníci jsou zjevně přetížení, zatímco jiní si jen "chodí po chodbách".

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.